Založení skalky

 

Potřebujete poradit se založením skalky? Není nic jednoduššího než zvednout telefon a zavolat nám na 728 401 911.

Rostliny vhodné na skalku najdete v našem e-shopu na této adrese:

www.skalnicky.com

A zde je jednoduchý návod jak založit skalku .

Když jsme v zahradnictví zakládali skalku, bylo jasné, že její základ bude suchá zídka, která bude postupně přecházet ve štěrkoviště s okrasnými trávami. Začátek prací byl jak jinak, zahájen navážkou ze stavební suti. Naštěstí ve vedlejší obci bourali starý dům, tak dva valníky bouraných cihel a kamene skončily u nás. (Milý čtenáři věř, že není nad větší radost, když získáš haldu kamení co nikdo nechce. ) Po rozložení drenážní vrstvy začalo obkládání kameny, které vytvoří budoucí zídku, vysokou 1 metr, lemující plochu 2 x 5 metrů.

Tím jsme získali poměrně velký prostor pro osázení skalničkami. Všechny kameny v zídce jsou poskládány na sucho, vzniklo tak hodně štěrbin pro osázení netřesky, rozchodníky a rostlinami, které mají rády vlhčí místa s velmi rychlým odtokem vody. Poslední řada kamenů je pak spojena zeminou, kterou je každý kámen podhozen.

Vznikla poměrně hodně velká plocha a každý skalničkář dosvědčí, že velmi důležitou částí každé větší skalky jsou chodníčky a nášlapné kameny, po kterých se musí ve skalce bezpečně chodit. Nikdy by taková pěšinka neměla být z pouze položených kamenů. Vždy by měl být kámen  zapuštěn v zemi, tak aby pevně seděl a při chůzi se nekolébal. Jen si zkuste představit, když máte plné ruce, šlápnete na kámen a musíte balancovat, aby jste se na něm udrželi. Jako to asi dopadne. Takže středem skalky následně vznikl chodníček ze stejných kamenů, z jakých je postavená celá zídka. Určitě bychom neměli volit rozdílné materiály. Celkový dojem je pak rušivý, nesourodý a tak trošku kýčovitý. To už si na samý vrchol můžete rovnou postavit betonový Karlštejn nebo trpaslíka schovaného pod muchomůrkou.

Nyní nastává fáze, kdy se z výšky jednoho metru musíme dostat dolů, na úroveň okolního terénu. No a tak vznikl nápad . Malé terásky, tvořené opět, suchými zídkami. Díky těmto teráskám vzniklo jednak rozčlenění rovné plochy na jednotlivé stupně a jednak vznikl celkem zajímavý nový prvek při tvorbě skalky. Horní plocha první terasy je osázena pouze rozchodníky, stupeň níže je osázen netřesky. Středem celé této stavby prochází kamenné schodiště, přecházející v již zmiňovaný chodníček.