Vřes – Erica

 

Vřesy  – Erica jsou velmi oblíbenými rostlinami pro podzimní a zimní aranžování truhlíků, keramických váz nebo proutěných košů, určených pro venkovní dekorace na zahradě, schodiště nebo terase. Rostliny, které jsme použili na podzimní a zimní aranžován, můžeme na jaře zasadit do zahrady.  Vřesy vypadají efektně, sázíme-li je ve větších skupinách. Na jeden metr čtverečný počítejte okolo 15 rostlin, samozřejmě v závislosti ne velikosti sazenic. Volit můžeme mezi nízkými druhy, tvořícími pouze 10 vysoké bochánky, nebo až půlmetrovými sortami, jako je např. Erica ‘Wickwar Flame’ nebo Erica ‘Silver Knight’.

 

Jednotilivé výsadby můžeme kombinovat podle barvy květů které jsou v barevné škále od bílé, přes růžovou až po temně purpurové tony. Stejně tak je barevné i olistění, přes zelenou, šedavé až po bronzovou . Vřesy vypadají dekorativně v kombinaci s rododendrony, azalkampůsobí, vysadíme-li je do po popředí vysokých trav.

Při dobré péči na svém stanovišti vydrží několik let. Sázíme do kyselé propustné půdy. Důležitý je v dubnu provést jarní řez. Odstraníme odkvetlé stvoly těsně pod květenstvím. Rostlina zhoustne a obnoví růst. Vhodné je přihnojením hnojiva pro kyselomilné rostliny. Během léta by neměly vřesy v žádné případě přeschnout. Zálivka je vhodná spodní,vydatnější s delšími přestávkami. Vřes je poměrně odolná rostlina, běžné zimní podmínky mu nečiní problémy. Pouze v případě delších a silných holomrazů bych doporučila zakrytí třeba stříškou z chvojí nebo vzdušnou textilií.

 

 

 ©paletegarden2012