Trvalkový záhon

 

Snad každý by chtěl mít zahradu, která kvete po celý rok, nebo alespoň po většinu roku. Skutečnými kouzelníky v této tvorbě zahrad jsou Angličané. Jejich zahrady s záhony ve venkovském stylu, lemující cestu a rostoucí podél domů jsou nepřekonatelné.

 Na to, aby byl dojem trvalkového záhonu dokonalý, je třeba sázet rostliny po více kusech od jednoho druhu. Při vysazování kombinovaného záhonu nemusí platit zásada, že vyšší rostliny dáváme dozadu, nízké dopředu. Třeba právě na okraj lemující cestu je zajímavé zasadit denivku, které svými klenutými listy zasahuje do cesty. Vhodné je do blízkosti takových rostlin zasadit ty, jenž raší a kvetou buďto velmi brzo na jaře nebo později než denivky. Jeden druh květin nahradí po odkvětu jiný. Jarní květiny se v letním období schovají pod listy trvalek které mezitím vyraší a které je nahradí v kvetení.

Pokud je vepředu vysoká rostlina kvetoucí v létě, pak zadní, nejvyšší patro by měly tvořit trvalky kvetoucí na podzim. Vedle denivky můžeme zasadit třeba krásnoočko, které je střední velikosti a kvete od léta do podzimu. Když to shrnu , právě jsme vytvořili skupinu denivka, chryzantema, krásnoočko. Ideálními rostlinami takové výsadby jsou stálezelné heucherydlužichy. Jejich listy jsou ve velmi pestrých barvách a zdobí záhon i v zimním období, kde je většina trvalek zatažena v zemi. V kombinovaných výsadbách vypadají velmi dobře okrasné trávy, které zdobí zahradu od pozdního léta až do zimy.

Prostor mezi trvalkami osazujeme rostlinami které zatahují po odkvětu ( srdcovka) a cibulovinami. Kombinujeme klasické trvalky, jako jsou pivoňka, srdcovka, bergénie, vysoké rozchodníky, vrbina, kopretina, šuškarda, knifofie, různé pryšce okrasné trávy, bohyšky atd. Sesazujeme se středně vysokými a nízkými druhy. Nízké polštářové druhy sázíme do přední části tak, aby se částečně rozrůstali do cesty. Tím se naruší pravidelnost záhonu. Vždy je nutno počítat s tím, kdy rostliny raší, jestli zatahují po odkvětu, jestli jim nebude vadit stín okolních rostlin. Rozhodně by jim neměla vadit vlhká půda. Protože takto sestavený záhon se postupně zaplní porostem a krytem listů, pod kterými se drží vlhko. Výhodou je, že se zde nedaří plevelu. Mezi trvalky můžeme sázet i dvouletky a letničky, které po dokvětu jednoduše ze záhonu vyndáme.

 Vše je jen o fantazii a trpělivosti. Přeji hodně úspěchů a co nejvíce kvetoucí zahradu po celý rok. A ještě něco, nebojte se velkých rostlin, v takovém záhoně vypadají nádherně.

©paletegarden2013