Stachys – čistec

 

Tato trvalka by se dala zařadit mezi klasiku venkovských zahrad našich babiček. V dnešní době není v trvalkových výsadbách příliš vidět. Je to docela škoda, protože se jedná o poměrně dekorativní rostlinu. Stachys macranthačistec velkokvětý , patří do čeledi Lamiaceae. Rod Stachys obsahuje zhruba 300 druhů jednoletých i vytrvalých rostlin. Pro zahradnické účely je však využíváno jen několik druhů. U nás je asi nejznámější Stachys byzantina – poléhavý a poněkud expanzivně rostoucí druh se stříbřitě vlnatými listy a světle růžovými, drobnými květy.

Čistec velkokvětý dorůstá výšky až 40 cm. Listy jsou velké, obvejčité, na okrajích výrazně pilovité, obepínající stonek. Fialové květy jsou uspořádány ve vrcholovém přeslenu. Jsou poměrně velké, na což upozorňuje i druhové jméno rostliny, macranthus – velkokvětý. Druh tvoří kompaktní trsy, které na jednom stanovišti vydrží mnoho let. Stanoviště pro pěstování volíme slunečné, nebo i mírně zastíněné, půda spíše chudší, ne jílovitá.

 Stachysy všeobecně se rozhodně řadí mezi nenáročné druhy, které zasadíte a bez speciální péče rostou a kvetou. Některé vyšší druhy jsou vhodné kombinované trvalkové záhony Na záhoně dobře vynikají jeho velké fialové květy. Po odkvětu je vhodné rostlinu sestřihnout na 10 cm nad zemí.

©paletegarden2013