Lysimachia – vrbina

 

Lysimachia punctatavrbina – čeleď: Primulaceaeprvosenkovité. Když jsme začínali s naším zahradnictvím, snažila jsem se získat do nabídky klasické trvalky, pojmenovala jsem je „Kytičky našich babiček „. Jak příjemné bylo pro mě překvapení, že tento výraz pro trvalky z předzahrádek minulého století používá většina našich zákaznic, které tuto klasickou nabídku vítají. A právě k takovýmto květinám patří vrbina. Roste v Evropě, od Itálie až po Turecko a Kavkaz.

Vrbina je vytrvalá rostlina , která si své místo na zahradě umí vybojovat, mnohdy na úkor okolních květin. Proto potřebuje ke svému růstu dostatek místa. Odmění se bohatými trsy, vysokými 50 cm se záplavou výrazně žlutých květů, které zdobí záhon od června do srpna. Po odkvětu je dobré jednotlivé stonky zastřihnout, velice často se už menší míře květy objeví znova.

Vrbina je velice nenáročná rostlina, hodící do partií jak slunečných tak mírně zastíněných. Vhodná je k pěstování na trvalkových záhonech anglického typu, což jsou linie podél pěšinek, okrajů trávníků a rabátka, osázená hustě jednotlivými druhy trvalek, nakvétajících od jara do podzimu. Množí se dobře na jaře, odrytím podzemních oddenků které bohatě vytváří.

©paletegarden2013