Kniphofia – knifofie

 

Kniphofia patří do čeledi Asphodelaceae, která zahrnuje 17 rodů a asi 750 druhů. Asi 70 druhů Kniphofia roste v Africe a 47 z nich se nachází ve východní oblasti Jižní Afriky. Většina druhů je stálezelených, několik druhů je opadavých rašících na počátku léta. Z bohaté zelené růžice dlouhých listů  dlouhý stonek s protáhlým květenstvím s táhlými trubkovitými květy přecházejícími od červené přes pomerančovou, žlutou až po smetanově zelenou a smetanovou barvu. Květenství připomíná vzpřímený hrot, odtud vznik lidového názvu Kleopatřina jehla .

Knifofie dobře rostou v půdě bohaté na živiny. Polohu volíme nejlépe slunečnou ale i lehký stín není problém. Většina druhů vyžaduje dostatek vody v průběhu vegetačního období, hlavně v období před květem. Většina druhů nabízených na našem trhu je mrazuvzdorných. Pro zdárné přečkání zimy je důležitá dobrá drenáž, aby ztlustlé kořeny v zimním mokru nezahnívaly. Dobrá je i přikrývka chvojím, ale není to podmínkou.

Kniphofii zásadně necháváme dlouho na jednom stanovišti, časté přesazování ji vadí a přestává kvést.

Pokud jsou rostliny nově zasazeny nebo přesazeny, květy se objevují až v dalším roce. Proto by měly být ponechány na jednom místě mnoho let a přesazeny až v případě velmi hustého porostu , díky čemuž rostlina přestává kvést, květenství se stávají menší a ne tak mohutná.

Běžně pěstovanými druhy jsou: Kniphofia praecox, Kniphofia linearifolia, Kniphofia uvaria, Kniphofia multiflora, Kniphofia caulescens a řada atraktivních kultivarů.

Knifofie jsou nádherné a velmi atraktivní trvalky, které vyniknou v každé zahradě, nejlépe jako silitérní rostliny. Při husté kombinované výsadbě trvalkového záhonu jejich krása zaniká, proto je vhodné je sázet na samé okraje záhonů.

©paletegarden2012