Heuchera – dlužicha

 

Rod Heucheradlužicha, zahrnuje zhruba 50 botanických druhů a velké množství kultivarů. Tyto trsovitě rostoucí trvalky s barevnými listy jsou v posledních letech v centru zájmu mnoha šlechtitelů. Díky tomu můžeme v nabídkách zahradnictví najít druhy s listy v tonech od žlutě limetkové přes tony bronzové, až téměř černou. Dlužichy jsou rozdílné nejen ve svém zbarvení, ale také ve velikosti. Můžeme volit mezi drobnými skalkovými druhy až po robustní až solitérní rostliny trvalkových záhonů. Pro pěstování ve skalce jsou vhodné druhy H. cylindrica, H. hallii, H. pulchella H. hirsutissima, H. grossularifolia, H. Merriamii.

Tak jako každá trvalka, i dlužicha vyžaduje určitou i když minimální péči. Pokud heuchery občas nerozdělíme, ztrácí svůj atraktivní vzhled. Po odkvětu bývají rostliny zavadlé a ztrácí sytost barev. Dělením trsů u pestrolistých kultivarů zachováme vzhled svěžích barev listoví. Pro zachování zdravé populace, doporučuji minimálně každým čtvrtým rokem rostliny vyjmou ze země a rozdělit. Dělíme na kousky které svou velikostí zaplní květináč o průměru asi 10cm. Menší sazenice dorůstají do své dospělé velikosti mnohem později než větší trsy.

Při dělení odstraníme všechny poškozené části, suché listy a staré dřevnaté stonky a vyhodíme na kompost. Takto očištěné trsy omyjeme vodou tak, abychom viděli kořenový systém. Poté rostlinu opatrně roztrháme, což je výhodnější než rozřezání. Všechny čerstvé rány ošetříme fungicidním přípravkem a zasadíme na stanoviště. Sázíme do propustného substrátu s dostatkem živin, nejlépe přídavkem kompostu. Během horkých letních dnů rostliny uvítají zvýšený přísun vody.

Obecně platí, že heuchery jsou rostlinami na stanoviště s rozptýleným světlem. Když si nejste jisti, na jaké místo dlužichu zasadit, stačí se držet jednoduchého pravidla. Čím tmavší listy tím více slunce snese a naopak. Rostliny s velmi světlým nebo bledým zbarvením listů sázíme do stínu. Dojde-li k situaci, že listy popálí sluníčko, což se může stát když hned napoprvé nenajdeme to nevhodnější místo, suché lístky odstraníme, rostlinu vyjmeme umístíme alespoň na 14 dnů na stinné místo a po zregenerování zasadíme na nové stanoviště. Mnohdy stačí, když je podstatná část listoví zastíněna nějakou vyšší rostlinou která tvoří přirozený kryt.

Přesto, že dlužichy jsou výrazné a pestré trvalky, na to aby vynikla jejich krása co nejlépe, je nejlepší vysazovat ve skupinách, alespoň po třech sazenich společně.

 

©paletegarden2012