Dicnetra – srdcovka

 

Tuto nádhernou a dnes již klasickou trvalku si pamatuji ze zahrady mojí babičky. Společně s denivkami a bílými kosatci vytvářela nádherné barevné zákoutí. Srdcovka nádhernáDicentra spectabilis pochází z východní Asie. Rostliny vytváří bohaté trsy mírně klenutých stonků, ze kterých visí květy srdčitého tvaru, růžovobílé barvy. V době květu – duben až květen, rostliny dosahují až 80 cm.

Srdcovka dobře snáší slunce i polostín, půdu vyžaduje humózní a dobře propustnou. Přílišné sucho i mokro ji škodí. Na zahradu ji můžete vysadit jako solitéru. Protože brzo po odkvětu zatahuje, její ideální umístnění je v trvalkovém záhonu, kde pod odkvětu uvolní místo dalším trvalkám, které budou kvést. Stává se, že srdcovka po několika letech ze záhonu zmizí. Proto je dobré mít na paměti, tak jako u většiny trvalek, po třech letech rostlinu vykopat a přesadit ji o několik centimetrů dál. Tím zajistíme její opětovné bohaté kvetení růst nových výhonů.

Tomu, kdo má větší zahradu a může si dovolit trvalky většího vzrůstu, srdcovku vřele doporučuji. Svým atraktivním vzhledem je ozdobou každé zahrádky. Pěstuje se také bílá forma Pro skalničkáře jsou pak zajímavé malé druhy s mnoha kultivary, které dorůstají do 10 cm výšky a jsou s oblibou vysazovány do skalek.

©paletegarden2013