Centaurea – chrpa

 

Chrpa horskáCenatuera montana patřila neodmyslitelně do každé zahrádky našich babiček. Vzpomínám na zahradu rodičů, kde bylo zákoutí se studnou, leknínovým jezírkem a kruhovým trvalkovým záhonem pod starou košatou jabloní. Ten kout zahrady jsem měla moc ráda, právě pro jeho barevnost, kdy od časného jara začaly rozkvétat zářivě žluté kamzičníky, modřence, růžové pivoňky, zářivý červený mák, narcisy, tulipány, denivky společně s se štíhlými sibiřskými kosatci a v neposlední řadě výrazně modré chrpy.

V posledních letech se do našich zahrad vrací trvalková klasika, ve které mají své místo právě i chrpy horské. Jejich domovinou jsou Karpaty a severní části Balkánu, kde rostou na horských loukách, v lesních lemech a světlinách v horském a subalpínském pásmu, nejčastěji na vlhkých a živinami bohatých půdách.

Tato 30-70 cm vysoká trvalka je v růstu poněkud bujnější , díky svým podzemním dlouhým oddenkům, kterými se rozšiřuje do okolí, obzvláště pokud má vyhovující podmínky pro růst a dostatek živin. Proto je vhodné, pokud nechcete vyplnit vzdálenější místo zahrady bujným porostem, při sázení použít starou širší nádoba, do které rostlinu zasadíte a to celé pak zahrnete do země. Tím se výrazně zamezí invazivnímu rozrůstání do okolí. Po odkvětu doporučuji odstranit co nejdříve odkvetlé stonky a nenechat dozrát semena. Chrpa se poměrně často vysévá do svého okolí

Výrazné modré květy, ale i bílé a růžové, až 8 cm v průměru, se objevují od června do srpna. Velmi často po sestřihnutí remontuje a květy se objevují až do příchodů prvních mrazíků. Pěstování není skutečně náročné. S dostatkem slunce a vláhy Vám budou odměnou krásné zářící květy.

©paletegarden2013