Bergenia – bergenie

 

Bergenia patří do čeledi Saxifragaceae a můžeme zařadit mezi polosukulenty. Na to, aby Bergenia vykvetla, potřebuje mrazivou zimu. Bergénie jsou velmi odolné, stálezelené trvalky pocházející z Asie. Rod neobsahuje mnoho druhů, ale díky své odolnosti byly Bergénie zařazeny do skupiny, která byla intenzivně šlechtěna a vzniklo poměrně dost kultivarů, lišících se barvami květů, velikostí a barvou listů. Rostliny se hodí podle své velikosti jak do skalek, tak na trvalkové záhony, do stinných zákoutí větších zahrad, ale i do zahradních mís. Ideální jsou pro záhony stylu Cottage garden.

Temně zelená barva listů se v chladných podzimních dnech se mění různé odstíny červené až hnědé. K tomu, aby bergenie plně rozkvetly, potřebují mrazivé počasí. Květy se objevují v časném jaře, mnohdy jsou rostliny ještě zasněžené a už ukazují svá poupata.Jemně vonící květy v barvách od bílé přes růžovou až po karmínovou jsou díky kontrastu s temně zelenými listy velmi nápadné.

Nejznámější je druh Bergenia cordifolia. Rostlina s velkými, až 30 cm dlouhými listy, dorůstající až 40 cm výšky se světle růžovými květy. Z té byl vyšlechtěn kultivar ‘Purpurea’ s temnými purpurovými květy a listy zbarvujícími se do červena. Menším druhem je Bergenia crassifolia, dorůstající do 30 cm. Bergenia purpurascens nakvétá koncem jara temně karmínovými květy. Na podzim má druh karmínový odstín i na svých listech. Výše jmenované druhy jsou skutečně odolné a vhodné pro bezproblémové pěstování v našich podmínkách. Méně odolným druhem, citlivějším na mrazivé počasí je Bergenia ciliata, s bílými květy zbarvujícími se do růžova. Listy tohoto druhu v zimě zmrznou, stejně tak , jako u druhu Bergenia strachei. Oba druhy mají citlivé nejen listy, ale i květy, které se objevují v časném jaře a často bývají poškozeny jarními mrazíky. V pozdním jaře a chladném létě se objevují růžové květy na tmavých stoncích na kultivaru ‘ Morgenröte‘ .

Bergenie jsou stálicemi našich zahrad. Jejich užití je velmi rozmanité. Jsou ideálními rostlinami pro kombinované výsadby trvalkových záhonů . Díky odolnosti je můžeme vysazovat tam, kde jiné rostliny jen tiše živoří. Krásně působí v kombinaci s barevnými hostami , které na zimu zatahují. V zimním období uvolněné místo po pestrolistých bohyškách zakryjí svými listy bergenie a záhon tak nepůsobí prázdně.

©paletegarden2012