Silene – silenka

 

Silenky zná téměř každý. Lemují polní cesty, nacházíme je na pobřeží západní a severní Evropy – od severního Španělska přes atlantické pobřeží Francie a Britských ostrovů až po Island a severní Skandinávii, také na Azorských ostrovech a Madeiře. Rostou od nížin a stoupají až do vysokých poloh. Silenky vyhledávají výslunná stanoviště na skalnatých útesech, kamenitých sutích, pobřežních písčinách, většinou v dosahu mořského příboje. Toliko odborné literatury. Silenky jsou krásné jak přírodě tak na skalce, kde najdou velmi široké uplatnění.

Dnes existuje mnoho nových kultivarů, mezi než patří i tato variegátní forma Silene uniflora f. Variegata.  Převislá trvalka s bílými květy a výrazně bílozelenými listy, které zdobí rostlinu po odkvětu. Je to velice nápadná polštářovka, dorůstající výšky do 10 cm. Vyhovuje jí vlhčí, dobře drenážované stanoviště v polostínu ale nepohrdne místem ani plném slunci. Spolehlivě vyplní místo které ji na skalce vybereme. Proto je vhodné vytvořit pro její bujnější růst políčko ohraničené kameny, které zamezí většímu rozrůstání. Květy se objevují v měsíci květnu a rostlina remontuje na konci léta kdy opět nakvétá od srpna do září.

Trošku ji činí problémy naše mokré zimy, proto zajistíme kryt jako ochranu před přemokření. Tuto převislou silenku můžeme pěstovat buďto na skalce, ovšem z vlastní zkušenosti mohu říci, že její místo je hlavně na suché kamenné zídce.

©paletegarden2013