Saxifraga x arendsii

 

Když jsme zakládali skalku v naší prodejně, netušili jsme, jaký poprask způsobí tak známá a běžná Saxifraga x arendsii. Tento druh lomikamenu tvoří přisedlé bochánky složené z drobných růžic světle zelených, pilovitých listů. V měsíci dubnu se objeví na tenkých květních stvolech květy v barvách od bílé až po červenou.Rostlina zůstává pohledná i po odkvětu a pokud ji vytvoříte vyhovující podmínky, stane se velmi dekorativní.

Saxifraga x arendsii nejlépe prospívá na polostinném stanovišti s propustnou půdou, dostatkem vláhy, + Ca. Letní vedra nemá příliš v oblibě, daří se jí v chladnějších dnech roku. Při větším suchu dochází k tomu, že od středu začne porost vysychat a listy reznout. V takovém případě je nejvhodnější vzít trochu země a vyschlý střed vysypat vrstvou asi tak 1 cm silnou. Pak menšími kameny obložit celý porost tak, aby se vytvořil opět kompaktní bochánek. Vlastně tím přizvednete okraje a lomikámen postupně opět zaroste do svého původního tvaru.

Pro zdárné pěstování platí – polostinné stanoviště, dobrá drenáž kvůli zimnímu vlhku a dostatečná zálivka během vegetace, hlavně v horkých letních dnech je dobré mlžení. Pro udržení kompaktního bochánkovitého růstu pak vždy vytvořit políčko z vyšších kamenů.

©paletegarden2013