Saxifraga cotyledon

 

Velké, ploché růžice o průměru dorůstající průměru až 15 cm. Tento druh lomikamene bude prospívat ve spáře na polostinném místě v sklace. Při pěstování na slunečné straně, zasadíme lomikámen tak, aby růžice byla svým středem odkloněna od palčivého slunce. Nejvhodnější umístění je do štěrbiny mezi kameny s dobrou drenáží. V období vegetace vyžaduje dostatek vláhy, od měsíce června pak stíníme a omezujeme zálivku pouze na nutné množství aby rostlina nezaschla.

Kvete v měsíci červnu, až 60 cm vysokým latnantým květenstvím. Po odkvětu růžice nesoucí květní stvol odumírá, rostlina je monokarpická. Množení je jednoduché, rostliny vytváří dostatek ceřiných růžic, které je nejvhodnější buď brzo na jaře, nebo v měsícíi září oddělit a nechat v písčitém vlhkém substrátu zakořenit. Rovněž se dá množit zimním výsevem. Problematické je udržet mladé semenáčky prvním rokem, hlavně v horkých letních měsících.

Saxifraga cotyledon je velmi dekorativní rostlina a svou nenáročností se řadí mezi druhy vhodné i pro začínající pěstitele.

©paletegarden2013

Saxifraga cotyledon je součást naší prodejní  kolekce skalniček.