Saopnaria – mydlice

 

Až romanticky růžové jsou květy polštářovky Saponaria x olivana. Tato krásná mydlice z čeledi hvozdíkovitých tvoří kompaktní polštářky, vysoké do 5 cm. V letním období se mezi temně zelenými , tenkými listy objeví záplava až 2 cm velkých, sytě růžových květů, které vydrží kvést poměrně dlouhou dobu. Je to ideální rostlina pro štěrbiny mezi kameny a na menší políčka ve skalce, která spolehlivě vyplní a i jinak drsné kameny zapojí do okolního terénu.

 

Mezidruhový kříženec Saponaria x olivana má ve svém rodném listě uvedeny jako rodiče Saponaria caespitosa x Saponaria pumila. Pro své vydatné kvetení vyžaduje slunečné stanoviště, nikoliv však úpal a mírně vlhkou půdu. Rozhodně by neměla být vysychavá. Ideální je zasadit rostlinu do štěrbiny mezi kameny, které udrží přiměřenou vlhkost a zároveň ochrání kořeny před přílišným přehřátím.

Druh je nenáročný, nevyžaduje zvláštní péči ani v zimním období. Postačí kryt z chvojí , jako ochrana před nadbytečnou zimní vláhou. Lze jej uplatnit i pro trvalkové záhony, kde vytváří během krátké doby kompaktní polštář. Můžeme jej vysázet i do většího zahradního koryta, kde při okraji vytvoří mírný převis.

©paletegarden2013