Sanguinaria canadensis ‘Multiplex’

 

Na stinných místech zahrádek v časném jaru můžeme najít nápadné bílé květy nízkého kultivaru Sanguinaria canadensis ‘Multiplex’. Rostlina je nápadná už od počátku svého rašení. Modrošedé, na spodní straně výrazně žilkované listy ledvinovitého tvaru, vystupují na počátku jara stočeny do výrazného tvaru připomínající kukuřičný klas. Uprostřed stočeného listu vyrůstá ukrytý květní stonek s jedním poupětem. Tak jak se list se postupně rozvíjí, límcovitě obepíná 10 cm vysoký stonek nesoucí jeden nápadný plný květ.

Po zasazení na zastíněné místo s přídavkem bukovky, kde se sluníčko zdržuje pouze v ranních hodinách, květ okamžitě uvadl a rostlina zatáhla. V tomto klidovém stavu pod zemí vydržela rostlinka celou vegetační sezónu. Nové rašení nastalo až opět na jaře a k mému milému překvapení namísto jednoho, vyrašily hned dva nové puky s dvěma květy. Ty se s prvními slunečními paprsky otevírají a v období poledne se květní plátky opět uzavřou. V době, kdy je ještě většina rostlin zatažena nebo mají jen počáteční rašící listovu část, je tahle kytička  nepřehlédnutelná.

Sanguinaria roste ve své domovině na vlhkých stanovištích ve stínu listnatých stromů. Dává přednost dobře propustným, písčitým půdám s dostatkem živin. Doba kvetení nastává podle od měsíce března až do konce dubna. Pro úspěšné pěstování bychom měli vytvořit podmínky napodobující přírodní stanoviště – zastíněné místo, nejlépe pod listnatými stromy nebo keři, kde je na konci zimy a počátku jara dostatek slunečního svitu a v létě listy poskytují potřebný stín. Půda by měla být výživnější, dobře propustná, aby nedošlo k přemokření.

Podle mé zkušenosti se jedná o nenáročnou rostlinu, která si svými krásnými květy určitě své místo na skalce zaslouží. Díky své nenáročnosti ji mohu doporučit i míně zkušeným pěstitelům.

©paletegarden2013