Veronica repens

 

Veronica repens – rozrazil plazivý je bělokvětý druh rozrazilu pro mírně polostinnástinná místa, původem z Korziky. Druhové jméno repens – plazivý napovídá o formě růstu . Tato drobná skalnička je v příznivých podmínkách poměrně rychlého růstu. Je tolerantní k chudší půdě, nejlépe však prospívá v mírně kyselém prostředí. V podstatě se hodí kamkoliv, kde není vysoká přítomnost Ca. Dobře snáší vlhko v době vegetace. Horší je to se zimním obdobím, kdy musíme zajistit kryt z chvojí, jako ochranu před holomrazy a hodně nízkými teplotami.

 Veronica repens je druh, dosahující výšky do 5 cm. Vytváří husté, polštáře, tvořené z dlouhých, propletených, na vrcholu rozvětvujících se oddenků. Ty dorůstají do 25 cm délky. Po celé délce jsou porostlé křižmo protistojnými, vejčitými listy, dlouhými 0,5 mm, sytě zelené barvy. Oddenky při dotyku s povrchem snadno zakořeňují, takže časem vytvoří pevný kobercový porost, vhodný pro lemy jezírek, štěrbiny mezi kameny a podrost mezi dřeviny. Květenství je vrcholové, květy jsou jednodenní a objevují je v průběhu letních měsíců nepřetržitě. Jejich barva je bílá, s jemným namodralým žilkováním petalů a namodralými prašníky . V poslední době je v zahraničí je oblíben kultivar Veronice repens ‘Sunshine’ se žlutozelenými listy. Tento kultivar je dekorativní hlavně jasnou barvou listů ve které bílé květy téměř zanikají.

 Veronica repens má široké uplatnění v zahradě. Můžeme ji použít při osázení lemů jezírek. Vlhký vzduch během letních dnů bude rostlině vyhovovat. Vhodné je zasazení do štěrbin mezi kameny. Kdo máte na zahradě suchou zídku, která je částečně zastíněná korunou keřů nebo stromů, můžete veroniku zasadit do štěrbiny mezi kameny. Vytvoří krásný polštář, který bude ze zídky viset dolů. Rozhodně půda by neměla být příliš vysychavá.

 Veronica repens je krsáný vytrvalý druh, který si rozhodně zaslouží trošku té péče před příchodem nepříznivého zimního období. Odměnou Vám bude v letních měsících záplava typických, rozrazilovských, bílých květů.

©paletegarden2013