Townsendia rothrockii

 

O pěstování tausendií se traduje, že jsou náročnějšími rostlinami pro pěstování v našich podmínkách. Protože se jedná o vysokohorské rostliny, hlavním problémem je zimní mokro a letní horké počasí. Na skalce máme již několik let drobnou Townsendia rothrockii, o které se traduje, že se jedná o vápnostřežnou rostlinu. Podle většiny autorů publikací o skalničkách by „naše“ tausendie už dávno uhynout díky přítomnosti vysokého podílu Ca v půdě. Opak je pravdou. Rostlinka vytváří nádherný přízemní trs s květy těsně přisedlými k bázi. Květy jsou velké téměř 4 cm a jsou výrazně vybarvené.

Díky vysoké a hrubé drenážní vrstvě rostlina překonává i mokré zimní období. A když píši mokré tak tím myslím skutečně mokré. Protože zima 2011 byla pro nás mokrá mnohem více než je zdrávo. Vysvětlím. Od měsíce října do měsíce února protékala naším zahradnictvím, kde stojí skalka o které píši, řeka široká 10 metrů s hloubkou 40 cm. Nepřetržitě. A uprostřed tohoto vodního toku stála skalka ve které roste i mimo jiné naše severoamerická skalnička. Přesto, že skalka je na 1 metr vysoké drenážní vrstvě, tvořené zdivem zbořené staré ječovické hospody, ( budiž ji zachována věčná sláva), takové množství vody po dobu 4 měsíců se muselo odrazit i v horní vrstvě půdy, ve které jsou zasázeny rostliny. Během celé té doby totiž skalka fungovala jako molitanová houba, kterou položíte do nádoby s vodou. Nasávala a nasávala a nasávala. Té vlhkosti měla skalka v sobě tolik, že ještě koncem měsíce dubna byla některá nižší místa stále přemokřená až blátivá. No a aby toho nebylo málo, nastaly v druhé polovina zimy opakované silné oblevy, které poničily jinak odolné mateřídoušky a hvozdíky.

Když to shrnu, tak pro naši tausendii, toto vše jsou zcela nevyhovující a absolutně nevhodné podmínky pro pěstování. No a ona to všechno zvládla stejně, tak jako i druhá rostlina, která je zasazena na jiném místě na jiné skalce. V časném jaře se objevily první lístky a od poloviny měsíce dubna otevřela své krásné velké květy. Proto pobořme mýty, pokaždé není vše podle všeobecně známých a uznávaných tvrzení. Townsendia rothrockii určitě stojí za to.

©paletegarden2013

Townsendia rothrockii najdete v naší nabídce skalniček