Primula denticulata

 

Stále vzrůstající oblibě se těší další z rodu prvosenek, Primula denticulata . Druh je původem z hor Afganistanu, Himálají a dále pak přes střední Asii až do Číny, kde roste ve výškách od 2000 – 4000 metrů. Tvoří husté růžice jemně opýřených listů, z jejichž středu v měsíci dubnu vyrůstá několik stvolů, vysokých do 20 centimetrů, zakončených kulovitým květenstvím. Květy jsou od bílé barvy, přes růžovou až po vínovou. Její stanoviště a zahrádce je v polostínu, vlhké, hlinitopísčité půdě s dostatkem vláhy.

 V podzimních měsících můžeme sledovat, jak se v jádru růžice vytváří květní pupeny pro příští jaro. Proto v době velmi mokrého podzimu nebo zimy je vhodné proto rostliny zakrýt tabulkou skla, aby rostliny od středu nevyhnívali. V žádném případě nezakrýváme chvojím, tím bychom hnilobu jen podpořili. Nejvhodnější doba pro sázení je brzké jaro, nebo na podzim. Množíme nejlépe dělením trsů. Rostlina by se měla minimálně každé tři roky přesadit a rozdělit. Zamezíme tím bujení růstu a zmenšování květenství.

 Je to opět nenáročná kytička vhodná na polostinná stanoviště, které si zaslouží své místo v každé zahrádce. Velice dekorativně působí, pokud na okraj trvalkového záhonu sesadíme několik rostlin společně, ve vzdálenosti 10 cm od sebe.

©paletegarden2013