Lychnis viscaria ‘Plena’

 

Lychnis, nebo-li kohoutek smolnička znám ze zahrádky mé babičky, kde vydatně kvetl na rozhraní jara a léta. Smolnička rozzáří celous kalku svou výrazně růžovou barvou květů a nelze ji na zahradě přehlédnout. Druh vytváří husté bochánky s trávovitými, až10 cm dlouhými listy. Květy rozkvétají na vrcholu až 20 cm dlouhých stonků. Každý stonek má v rozmezí zhruba 4 cm kolénko, které je obalenou lepkavou šťávou, připomínající pryskyřici. Proto se druh lidově nazývá smolnička.

 Lychnis viscaria ‚Plena‘ je nádhernou klasickou trvalkou se širokým uplatnění na zahradě. Je vhodná do skalky, na okraje trvalkových záhonů, které svými bohatými bochánky zpevní, můžeme ji zasadit i do většího zahradního koryta. Má ráda slunečné stanoviště, ne úpal, snáší dobře i polostín. Ke zdárnému růstu vyžaduje dobře drenážovanu půdu s příměsí vápníku. Po odkvětu je vhodné rostinu sestřihnout.

Ač je smolnička vytrvalá rostlina, doporučuji jednou za tři roky ji přesadit, třeba jen o pár centimetrů. Občas totiž dochází k postupnému odumírání rostliny, hlavně díky zimnímu mokru. Přesazením se obnoví jak rostlina tak bohatost kvetení.

©paletegarden2013