Leontopodium – protěž

 

Osobně jsem spojovala protěž alpskou vždy s Vysokými Tatrami. Zajímavostí ovšem je, že Leontopodium alpinum pochází ze střední Asie, odkud se rozšířila do Alp, Vysokých Tater a dalších částí světa. Protěží je okolo 40 druhů, ne všechny jsou však vhodné pro pěstování v našich podmínkách. Naštěstí se na trhu objevují odolné kultivary, které jsou vhodné pro pěstování ve skalkách, stejně jako v trvalkových záhonech. Jednou z odolných protěží je kultivar Leontopodium alpinum ‘Mignon’ .

Jedná se drobnější rostlinu, vysokou v květu do 10 cm. Tato protěž velmi ochotně roste na slunečném stanovišti, už v prvním roce po vysazení se objevují květy. Těch je na přízemních polštářích velké množství a objevují se po celé léto až do poloviny podzimu. Výhodou je, že tento kultivar nevyžaduje každé dva roky přesazení, tak jako jeho botanický rodič, protěž alpská. Mingon zvládá i běžnou zahradní půdu, vždy bychom však měli pamatovat na drenážní vrstvu pod kořeny.

 Tento odolný a v květu velmi bohatý kultivar můžeme vysázet jak ve skalce, tak do zahradních koryt nebo na trvalkový záhon.

©paletegarden2013

 

 

/strong