Iris pumila

 

Kosatce zná snad každý z nás. Iris pumila kosatec nízky, je zmenšenina klasického kosatce, dorůstající v květu pouhých 10 -15 cm. Kosatec nízký nalezneme v jižní a střední Evropě, kde je původní. Dokonce se mi tento nízký kosatec podařilo najít u i nás, v Českém středohoří, pod zříceninou nejmenovaného hradu, kde rostla na slunečném místě ve štěrbině čedičového výchozu. Rostlina byla zřejmě vysazena uměle, ale rozhodně na čedičových skalách vypadala kouzelně. Rozhodně sběr ve volné přírodě nedoporučuji, je silně ohroženou rostlinou naší květeny a tudíž spadá pod ochranu zákona. Kromě temně modré barvy se v přírodě vyskytuje i barva žlutá, která kvete trochu později a vzácně i barva bílá. Mimo botanické druhy se pěstuje i mnoho zahradních kultivarů.

Tento nízký kosatec je oblíbenou skalničkou, která své velké květy otevírá v časném jaru. Umístnění ve skalce volíme slunečné, s dobrou drenáží. Kosatci se daří ve štěrbinách mezi kameny, stejně jako na kamenitém políčku. Pokud máte možnost a přidáte opukovou drť, ve velmi krátké době jedna rostlinka vytvoří bohatý a hustý trs s velkým množstvím květů, které postupně rozkvétají celý měsíc.

Iris pumila ideální rostlina i pro začínající skalničkáře. Je nenáročná v pěstování i přezimování, nevyžaduje žádnou speciální zimní ochranu.

©paletegarden2013