Iris lacustris

 

Koncem měsíce dubna na skalce vykvétá drobný kosatec s jasně modrými květy Iris lacustris. Kosatec je skutečně drobná, v květu dosahuje do pouhých 7 cm výšky. Zajímavý je nejen svým miniaturní velikostí, ale formou růstu. Rostlina vytváří žlutavé nadzemní oddenky, z jejichž vrcholů raší v trsech typické do 6 cm dlouhé, kosatcovité listy. Ty se s příchodem zimy ztrácí a kosatec přezimuje pouze ve formě oddenků. Řeč drobném severoamerickém druhu, pocházejícím z pobřeží Velkých jezer ve státě Michigan.

Ve své domovině roste tento trpasličí druh v mírně kyselých, mělkých, vlhkých, písčitých nebo kamenitých půdách, nejčastěji na březích vodních ploch. Stanoviště vyhledává chladné, zastíněné okolním rostlinstvem. Tento vzácný kosatec se v posledních letech stal velmi vzácným, díky měnícímu se přirozenému prostředí ve kterém roste.

 Při pěstování v našich podmínkách musíme brát zřetel na chladnomilnost druhu. Rostlina nesnáší suché stanoviště s plným sluncem. Proto jej sázíme na místo zastíněné keři, (nikoli jehličnany) nebo tam, kde slunce zasahuje jen velmi krátkou dobu. Půda by měla být lehce propustná a dobře zadržující vlhkost. Iris lacustris je díky svému drobnému vzrůstu ideální rostlinkou pro stinnou skalku nebo pěstování poblíž zahradního jezírka, kde je vlhká půda. Jedná se o odolný druh, který nevyžaduje speciální zimní ochranu.

©paletegarden2012