Globularia – koulenka

 

Globularia cordifolia koulenka srdčitá je skalničkou kvetoucí v období května až června. Původem je z hor jižní a střední Evropy, kde naleznete koberce této zajímavé rostliny, 3 až 10cm vysoké. Tento druh roste na výslunných stanovištích, jako jsou travnaté stráně nebo lesostepi, na výslunných vápencových skalách v pásmu od hor až po alpínský stupeň do nadmořských výšek 2 800 metrů. Globularia cordifolia vytváří poléhavé polštáře se zakořeňujícími stonky.

 Koulenky se krásně vyjímají štěrkovitém políčku mezi kameny, které brzo vyplní svými temně zelenými listy. V letním období se objeví záplava drobných fialových květů, připomínajících malé roztřepené bambulky. Je to velmi vděčná skalnička, nenáročná na pěstování a vhodná i pro začínající skalničkáře. Na zimu nevyžaduje žádnou speciální péči. Stanoviště volíme spíše slunečné i když zvládá lehký polostín, kde ale méně kvete.

 Koulenka je nenáročná kytička, ozdobná jak květy tak tvarem listů. Koulenky jsou je vhodné i pro malé skalky a ozdobné zahradní nádoby.

©paletegarden2012