Euphorbia myrsinites

 

Euphorbia myrsinitespryšec myrtovitý, je snad nejkrásnější ze všech druhů zahradních pryšců, alespoň tedy pro mě. Je charakteristický svou stavbou listů, které jsou modrozelené, spirálovitě uspořádané, mírně dužnaté, trojúhelníkovitého tvaru, na dlouhých stoncích. Rostliny vytváří bohaté trsy. Květy jsou nevýrazné, zelenožluté s červeným podbarvením jsou listeny na vrcholu stonků. Druh je stálezelný, takže zdobí zahradu i přes zimu, kdy toho na zahrádce na koukání moc nemáme.

 Stanoviště vyžaduje slunečné, dobře drenážované, jinak dochází k zahnívání kořenů, obzvláště v zimním období. Starší lodyhy postupně olysávají, proto je čas od času odřízneme. Tím dochází k zmlazení rostliny, které ve svém středu vytváří nové výhony, kvetoucí v druhém roce po vyrašení.

 Nejlepší je rostlinu vysadit na zvýšené místo ve skalce a nechat jej přepadávat přes hrubé kameny, což působí velmi dekorativně a rozhodně takto pěstovaná ueforbie upoutá pozornost každého návštěvníka Vaší zahrady. Druh je vhodný i pro pěstování jako solitér a velice efektně působí i v dostatečně veliké a dobře drenážované zahradní terakotové nádobě, umístěné třeba na terase nebo schodišti .

 Při práci s touto rostlinou, stejně tak jako s ostaními pryšci , mějte rukavice. Její mléko které pouští působí agresivně na pokožku.

©paletegarden2013