Erythronium – kandík

 

Rod Erythroniumkandík, se řadí do čeledi liliovitých. Erythronium toulumnense pochází ze Severní Ameriky . Druh je poměrně snadno pěstovatelný a bohatě kvetoucí . Je to velká hlíznatá rostlina, dorůstající od 20 do 40 cm výšky, s velkými, až 30 cm dlouhými tenkými, kopinatými listy. Na dlouhých stoncích vytváří několik výrazně žlutých květů, v průměru až 6 cm.

Kandík má rád dobře propustnou půdu a polostinné místo. Květy se objevují v období od dubna do května. Hlízy sázíme koncem léta do hloubky okolo 15 cm, do kyselé půdy, nejlépe v nižších partiích skalky. Americké druhy jsou méně odolné, proto vyžadují zimní přikrývku. Množí se dceřinými hlízkami a kdo má dostatek trpělivosti, může zkusit výsev. Vysévané rostliny kvetou nejdříve po 4 letech od vysetí. V kultivaci se velmi často objevuje kultivar Erythronium tuolumnense ‘Pagoda’, který bohatě kvete.

Erythronium tuolumnense je velká rostlina a spíše než jako skalnička jej lze označit jako trvalková rostlina střední velikosti. Jeho využití ve skalkách připadá pouze v případě , máte-li středně velkou skalku s dostatkem místa. 

©paletegarden2013