Erinus – némleč

 

Erinus alpinusnémleč alpský, čeleď Scrophulariaceae. Drobnička rostoucí v Alpách a Pyrenejích. Kvete po celé léto, od května do září, drobnými fialkovými kvítky. Dosahuje výšky do 10 cm. Má ráda vlhčí štěrkovitou půdu a výsluní, ale snese i polostín. Druh je uváděn jako letnička nebo dvouletka. Tolik odborná literatura. Ale co praxe?

 Není to tak dlouho, co jsem vedla diskusi s jedním pěstitelem o dlouhověkosti erinusu. Někde se uvádí že je to dvouletka, někde jednoletka, jinde zase trvalka. Skutečnost je taková, že všechny tři možnosti jsou správně.

 Pokud Erinus pěstuji v nádobě, k čemuž je velice vhodný, hlavně jako podrost k vyšším rostlinám, sestřihnu po odkvětu zaschlé stonky, rostlina obrazí a vydrží na svém místě dlouho. Pokud ji mám ve skalce, kde je poněkud horší sledovat jednotlivé rostlinky, nechám ji vysemenit, většinou v dalším roce rostlina postupně mizí. Výhoda je, že se némleč velice dobře množí samovýsevem, což v tomto případě vůbec nevadí, protože je to rostlina skutečně hodně zajímavá svými drobnými lístky ale hlavně krásnými fialovými do 5mm velkými květy, kterých vytváří bohaté trsy.

 

Erinus alpinus je ideální rostlinou pro naše zahrady. Stanoviště ji vyhovuje jak slunečné, zvládá i polostín. Půda může být vysychavá i vlhčí. Na zimu nevyžaduje žádnou speciální ochranu a když se semena uchytí ve spáře mezi kameny, vytváří velmi hezké, kompaktní porosty. Díky své velikosti je ideálním druhem pro okrasná koryta, kde vypadá skutečně rozkošně.

©paletegarden2013

 

 

 

 

strong