Dryas octopetala

 

Dryas octopetalaDryádka osmiplátečná, je poléhavý polokeřík, dorůstající do výšky 5cm. Obdobím květu je od poloviny měsíce května a měsíc červen, někdy kvetení prodlužuje až do měsíce července. V době kvetení se celková výška zvýší na 10 cm, díky stonkům na kterých se otevírají výrazné bílé, osmičetné květy ( odtud jméno ocotopetala – osmiplátečná). V kvetení během roku několikrát remontuje.

 Dryas octopetala je stále zelený polokeřík s dlouhými dřevnatými větvemi. Rostlina v dobrých podmínkách dokáže porůst poměrně velké plochy. Listy jsou lesklé, krátce řapíkaté, kožovité, vejčitého tvaru s hrubým. lehce podvinutým okrajem. Jejich barva je na svrchní straně temně zelená spodní část je plstnatá se šedostříbřitým vybarvením. Květy jsou osmičetné, až 4 cm v průměru, bílé barvy. Druh pochází Alp a Karpat, kde roste na vápencových hřebenech ve výškách od 1200 do 2500 metrů nad mořem. Dryadku nacházíme na vápnitých půdách kamenitých strání, v jemných i hrubých suťovištích.

Stanoviště na skalce volíme slunečné, dobře drenážované, ideální je hrubší stěrkovitý povrch. Proto, aby dryádka skutečně vynikla, bychom měli zvolit místo, kde se může rozrůst do větší plochy a nebude tím obtěžovat okolní rostliny. Dryádka vyžaduje kryt větvičkou chvojí, jako ochranu před ostrým jarním sluncem.

 Já osobně dryádku řadím mezi jednu z nejkrásnějších a nejněžněších skalniček, která je dekorativní i po odkvětu, díky svému dlouhému ochmýření semen.

 ©paletegarden2013