Dianthus myrtinervius

 

Mezi skutečné skvosty skalkových hvozdíků se určitě řadí tento velmi nízký, jen několik desítek milimetrů vysoký hvozdík Dianthus myrtinervius ssp. subacaulis , pocházející z hor jižní Evropy. Zde roste na skalnatých svazích subalpinského pásma. Poléhavé, téměř přisedlé lodyhy vytváří hustý koberec zelených lístků dlouhých 5 mm. V měsících květnu až dubu se objevují jasně růžové kvítky, těsně přisedlé k lodyze. Rostlina nakvétá postupně, takže doba kvetení se může protáhnout až na tři neděle. Květy se otevírají za slunečných dnů.

 Nejvhodnější je štěrkovité, dobře drenážované stanoviště na plném slunci. Rostlinku zasaďte co nejblíže k okraji skalky, aby jste se mohli co nejvíce kochat krásou této kytičky. Rostlina vyžaduje krat tabulkou skla před zimním mokrem, ale i během vegetace pokud nastane dlouhotrvající období dešťů. Pokud je pěstován v nádobě, nejvhodnější je celou nádobu přenést na chráněné místo, kde přečká nepřízeň počasí.

 Dinathus myrtinervius ssp. subacaulis je nádheným druhem pro zkušenější pěstitele. Své uplatnění najde ve skalce a v zahradních korytech.

©paletegarden2013