Corydalis – dymnivka

 

Corydalis – dymnivka je početný rod lesních a horských rostlin. Rod lze rozdělit do tří základních skupin: hlíznaté, trsnaté a s plazivými oddenky.

Corydalis hlíznaté druhy

Výskyt je omezen na oblasti listnatých lesů . Ty vysazujeme v polostínu do hloubky 10 cm s mírnou drenáží. Vyžadují humózní půdy s příměsí kompostu. Rostliny mají v období vegetace rády vlhko, po zatažení v letním období je již zalévat nemusíme. Tyto druhy jsou náchylné k vysychání hlíz, proto je před výsadbou uchováváme ve vlhké rašelině, nebo mikrotenovém sáčku, podobně jako Pleione. Před samotným sázením hlízy namočíme na několik hodin do vody. Jsou z oblasti horských stepí Turecka, Kavkazu a střední Asie. Tyto druhy pěstujeme na světlém místě a jsou náročné na pěstování, vyžadují péči zkušených pěstitelů. Nejnáročnějším obdobím těchto druhů je léto, kdy jsou dymnivky v období klidu a vyžadují sucho. Proto se nejčastěji pěstují ve studených sklenících, nebo ve volných nádobách, které po zatažení rostlin přemístíme na vzdušné místo chráněné před deštěm.

Pěstovanými druhy jsou:

 • Corydalis bracteata
 • Corydalis vittae
 • Corydalis schanginii
 • Corydalis glauscensens
 • Corydalis ledebouriana
 • Corydalis triternata
 • Corydalis popovii
 • Corydalis seisumsiana

 Nejčastěji pěstovaným hlíznatým druhem Corydalis solida.Roste v listnatých lesích v neutrálních půdách po téměř celé Evropě, v Turecku a na Kavkaze. Tento druh obsahuje mnoho barevných variací. U nás nalezneme tyto dymnivky v barvách lehce namodralé, fialkové a bílé. Barvy od červené až po růžovou nalezneme v Rumunsku. V evropských částech Ruska rostou dymnivky barev modré a fialové. Mimo botanické druhy se pěstuje mnoho kultivarů které jsou jedno i dvou barevné.

 Corydalis cava je největším druhem. Květenství mívá až 20 květů v barvách fialově červené a bílé. Kvete v období od časného jara do konce května. Vyžaduje podmínky typické pro listnaté lesy.

Corydalis angustifolia je podobná Corydalis solida. Květy jsou v barvě bílé až krémové. Roste na loukách a stepích Turecka, Kavkazu a Iránu.

 

Corydalis s plazivými oddenky

Dymnivky v této skupině využívají ke svému rozrůstání oddenky, jak povrchové tak podzemní. Tvoří půdopokryvné porosty, vhodné převážně do zahradních partií do polostínu, mezi keře a pod stromy. V této skupině nalezneme jak druhy stálezelé, tak i ty, kterým listy odumírají během léta nebo v zimních holomrazech.

 Zástupcem oddenkovité skupiny je Corydalis scouleri, druh který dorůstá výšky 1 metru, kvetoucí koncem jara. Pochází se Severní Ameriky. Druh je převážně vhodný pro velké zahradní partie a parky.

 Zajímavější je druh Corydalis flexuosa, dorůstající 15 cm. Při sušším a teplém umístění na zahradě druh v letním období zatahuje. Světle modré květu se objevují v měsíci květnu. Druh pochází z Číny z nadmořských výšek od 1800 do 3000 metrů.

 Tento druh zahrnuje i několik kultivarů:

 • Corydalis ‚Golden Panda‚ : žluté listy
 • Corydalis ‚China Blue‘ : blankytně modré květy
 • Corydalis ‚Pere David‚ : lístky s červenou skvrnou
 • Corydalis ‚Purple Leaf ‚: tmavě purpurové listy

 

Corydalis – trsnaté druhy

Na rozdíl od hlíznatých druhů, skupina trsnatě rostoucích dymnivek je stálezelená po celou sezonu. S příchodem mrazů listy zmrznou a na jaře rostliny opět vyraší. Mají krátký, vzpřímený růst s vícehlavým oddenkem.

 Corydalis lutea vytváří trs vysoký okolo 30 cm , modrozelené listy a bohaté květenství žlutých květů. Druh je původní v jižní Evropě. Pro tento druh je nutno počítat s dostatkem místa. Rostlina se množí samovýsevem a velmi často se rozrůstá široko do okolí od mateční rostliny. Kvete v létě.

 Corydalis ochroleuca dorůstá výšky 40 cm. Květy jsou zbarveny krémově, listy modrozelené. Pochází z Balkánu a střední Evropy.

 Corydalis cheilanthifolia tvoří přízemní růžice v průměru až 50cm. Rostliny jsou stálezelené, listy jsou jemně zpeřené, připomínající kapradí. Žluté květy rozkvétají v jarních měsících březnu a dubnu. Pochází z kamenitých hor Číny kde roste nejčastěji podél vodních toků. Opět se množí samovýsevem.

 ©paletegarden2013