Campanula cochlearifolia

 

Pokud hledáte nízkou, nenáročnou a bezproblémovou skalničku s nápadnými květy, která Vám poroste na jakémkoliv místě v zahradě, kamenném korytě, na zídce nebo třeba mezi dlažebními kostkami, pak se rozhodně porozhlédněte po nízkém zvonku Campanula cochlearifolia. Jedná se o drobný zvonek pocházející z evropských Alp a společně s Campanula carpatica je nejpopulárnější z trpasličích zvonků. Rostlina vytváří polštářky rozšiřující se tenkými podzemními rhyzomy. Listy jsou malé, leskle zelené, okrouhle vejčité nebo srdčité, na okraji lehce pilovité. Stonky jsou do 10 cm vysoké, vzpřímené a lehce rozvětvené. Nesou mnoho malých květů zvonkovitého tvaru v barvách od modré přes levandulovou až do čistě bílou.

 Druh je poměrně proměnlivý, což dosvědčuje i nabídka různých forem , kterým byla přidělena kultivarová jména. Zde je přehled těch neznámějších a zahradnickými firmami běžně prodávaných kultivarů:

 

Baby Bell má malé okrouhlé zvonky

Lilacina má růžově lila zvonky

Elizabeth Oliver má dvojité pomoučené modré květy

R.B. Loder je téměř identický, ale je méně bujný v růstu a kvete dva týdny později než cv. Elizabeth Oliver.

Miranda má tlusté bledě levandulové květy na krátkém stonku.

Miss Vilmot je bujný klon s houfem lesklých jasných levandulových zvonků

Blue Tip s porcelánově modrými zvonky

Cambridge Blue s bledě modrými zvonky

Silver Bells se zvonky stříbřitě modrými

 

Zvonky jako takové mám velmi ráda. Problém je v tom, že některé jsou jen krátkověké nebo jsou náročnější na pěstování. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že Campanula cochlearifolia je skutečně bezproblémová skalnička, která vydrží po mnoho let bez jakékoliv péče.

©paletegarden2013