Calceolaria – dmuloret

 

Už několik let do našeho zahradnictví v Ředhošti chodí zákaznice, která si téměř každý týden koupí nějakou kytičku do své zahrádky. Během té doby co se známe už vím, jaké rostliny se ji líbí a vždy se snažím pro ni nějakou specialitu připravit. Někdy to bývá náročné, protože jediný požadavek který musím respektovat je, že květy nesmí mít žlutou barvu. Občas mne to mrzí, protože hezkých žlutokvětých skalniček nebo klasických trvalek je poměrně dost. To je případ i drobné skalničky, o které bych se dnes ráda zmínila – Calceolaria biflora. Jedná se o kouzelnou trvalku se žlutými květy, lidově nazývanými pantoflíček.

Calceolaria bifloradmuloret je nízký druh, tvořící přízemní růžice s temně zelených, poměrně velkých listů. V letním období se objevují sytě žluté květy, které při dobrých podmínkách vydrží nakvétat i několik měsíců. Výška rostliny je v době květu do 10 cm. Výskyt v přírodě je omezen na vlhčí stanoviště, nejčastěji v travnatých porostech podél lesních cest a pobřeží vodních toků, v nadmořských výškách od 0 do 2000 metrů.

Při mém pátrání na internetu jsem zjistila rozdílné informace o pěstování této ne zatím běžné skalničky. Některé stránky uvádí, že je to rostliny pro slunečná stanovitě, jinde se zase dočtete, že není odolná mrazů. Podle mých zkušeností mohu říci, že Calceolaria biflora dobře prosperuje na slunečném i mírně zastíněném stanovišti. V případě že ji pěstujeme na slunci, měli bychom dát pozor na přeschnutí. Toho můžeme docílit vysazení do políčka mezi kameny, které budou tvořit přirozenou ochranu kořenů před nadměrným vysycháním. Jako další prvek ochrany je vrstva hrubšího štěrku v okolí rostliny, která bude zabraňovat nadbytečnému odpařování vody z povrchu. Při teplém a suchém létě by měla být zálivka zhruba v týdenních intervalech. při pěstování ve stínu můžeme interval mezi zálivkami podstatně prodloužit, protože půda zde bývá vlhčí. Rostlina by měla bez problémů zvládnout pokles zimních teplot až na – 16 °C. Určitě však nebude na škodu, poskytneme-li na zimu ochranu z několika větviček chvojí.

„Kalceolarku“ můžeme pěstovat jednak ve skalce, jak už bylo řečeno v zákrytu většího kamene. Také ji můžeme zasadit na místo, které stíní nějaký ten keřík. Díky svému drobnému vzrůstu se jedná o druh ideální pro kamenná koryta a okrasné mísy. Pak bychom měli pamatovat na zakrytí chvojím před příchodem mrazů. Při vytvoření správných podmínek není pěstování nikterak náročné a po mnoho let se můžeme z této skalničky těšit.

©paletegarden2013

Calceolaria biflora je zahrnuta do naší nabídky skalniček