Bletilla striata

 

V letních měsících začíná kvést Betilla, nádherná zahradní orchidej původem z Číny a Japonska, kde roste na vlhčích okrajích lesů a lesních pasekách v místech chráněných před slunečním úpalem. Bletilla je krásně kvetoucí druh vzbuzující závist všech sousedů a přátel. Jediné riziko při pěstování je, že Vám ji přijde v noci někdo ukrást. Přesto, že vzbuzuje respekt, je to snadno pěstovatelná a vhodná i pro začátečníky.

Vytváří podzemní hlízy, v květu dorůstá 20 – 50 cm. Květy jsou sytě růžové, hroznovité květenství nese až 12 květů, které nakvétají postupně až tři najednou, od května do června a vydrží rozvité až 3 neděle. Pěstování není náročné. Rostlinu můžeme zasadit přímo na záhon, nebo ji pěstujeme ve větší nádobě ( kvůli tvorbě nových hlíz) třeba na terase. Vždy na místě chráněném před slunečním úpalem, v polostínu nebo s ranním nebo večerním sluncem. Vždy je nutno vytvořit dobrou drenáž. Rostliny vytváří bohaté porosty, takže na zahradě můžete mít postupem času desítky kvetoucích orchidejí.

Hlízy sázíme dobře drenážované jamky, zhruba 15-20 cm pod povrch. Přes léto dopřáváme dostatek vláhy. Každým rokem rostlina mohutná a bohatěji kvete, díky podzemním hlízám, kterými se množí. Na zimu vytvoříme bohaté zakrytí, třeba mulčovací kůrou, jako ochranu proti mrazu. Při pěstování ve volné půdě jsou rostliny bohatší, více a déle kvetou. Zimní zakrytí a drenáž jsou pro úspěšné pěstování nutné. Na zimu rostlinu zakryjeme hromádkou chvojí nebo suchého listí a překryjeme folií nebo tabulkou skla, jako kryt proti mokru.

Hlízky také můžeme zasadit do okrasné zahradní nádoby a pěstovat je jako přenosné hrnkované , třeba na terase. Na podzim, při začátku žloutnutí listů omezíme zálivku a po zavadnutí listů přeneseme rostliny do chladné bezmrazé místnosti. Udržujeme mírně vlhké, ale velmi opatrně, abychom nepřemokřili substrát a hlízy neuhnily. U nás se nejčastěji pěstuje fialová forma, bílá forma je vzácnější.

©paletegarden2013