Armeria juniperifolia

 

Drobná trávnička Armeria juniperifolia původem ze Španělska, roste ve slunečných polohách suťovišť, ve výškách od 800 do 1200 metrů. Její růžice s čárkovitými listy jsou 10 – 15 mm dlouhé a 1 mm široké. Vytváří husté podušky, na nichž se v květnu až červnu objevují drobné kulovité hlavičky květů. Ty se vybarvují od růžové, světle růžové až po karmínovou barvu. Růžové formy mají barvu listů tmavě zelenou, bílokvěté formy mají listy světlejší.

Rostliny vyžadují dobře drenážovanou štěrkovitou půdu na slunečném stanovišti s mírným sklonem pro odtok vody. Vhodné je rostlinu , hlavně u krčku obsypat štěrkem, aby v období od podzimu do jara nestála v jejím okolí voda. Trávničce poskytneme dostatek místa. Postupem času vytváří tak husté porosty, že pokud je stěsnaná mezi kameny, její hustý povrch nedovolí vodě stéci ke kořenům a rostlina usychá.

Já to řeším tak, že větší kamenité políčko vyskládám drobnějšími kameny, a pokud rostlina prostor vyplní, jednoduše menší kameny vyndám a rostlinka může spokojeně pokračovat v růstu, aniž bychom ji museli přesazovat. Doba kvetení je poměrně dlouhá. Květy se postupně objevují na slunečné straně a na nejchladnější straně odkloněné od slunce rozkvétají nejpozději.

Pokud dodržíte pravidlo dobré drenáže a slunečné stanoviště bude tato trávnička dlouhotrvajícím šperkem vaší skalky. Je vhodná rovněž pro pěstování v okrasných kamenných korytech a miniskalkách.

©paletegarden2013

 Armeria juniperifolia naleznete v naší nabídce skalniček