Armeria maritima

 

Armeria maritima – trávnička přímořská roste snad na každé zahrádce. Kdo by neznal tmavě zelené husté kopečky tenkých trávovitých lístečků, ze kterých po celé léto vyrůstají až 15 cm dlouhé stonky s tmavě růžovými nebo bílými “ bambulkami “ květů. Trávnička je původem z Evropy a Severní Ameriky. Kvete od měsíce května a po sestřihnutí suchých květních stvolů kvetení opakuje o celé léto, velmi často až do prvních mrazíků.

Má ráda slunnou polohu, sušší propustnou půdu. Druh je velmi odolný a tolerantní k různým podmínkám. Pěstovaná v polostínu není sice tak kompaktní a květy jsou delších stoncích . Celková barva rostliny je bledší než na slunečném stanovišti.

Trávničky jsou rostliny se širokým uplatněním za zahradě. Můžeme je pěstovat na slunečném místě ve skalce, vhoné jsou pro lemy trvalkových záhonů, do kombinovaných výsadeb, ideální jsou do koryt a miniskalek. Nevyžadují zvláštní speciální péči před příchodem zimy. Proto jsou oblíbené i do smíšených trvalkových výsadeb na hřbitovy.

Tato skalnička má jednu zvláštnost.

Rostlina mění barvu květů, podle prostředí kam je zasazena – změna pH půdy. Takže pokud Vám někdo tvrdí, že tato rostlina bude určitě růžová a vám vykvete bílá, není to tím, že vás někdo podvedl.

©paletegarden2013

Armeria maritima najdete v naší nabídce skalniček