Aquilegia flabelata ‘Cameo Red White’

 

Rod Aquilegia zahrnuje asi 100 druhů, které rostou v mimotropických oblastech severní polokoule. U nás je volně rozšířen druh Aquilegia vulgaris orlíček obecný. Podle podmínek ve kterých roste dosahuje výšeky od 20 do 70 cm. Nejčastěji jej nalezneme na okrajích lesů, suchých loukách ve vápnitém prostředí. Orlíček, jak je tento rod česky nazýván, je velmi oblíbeným pro trvalkové výsadby ale i pro skalky. V posledních letech je oblíbená nízká Aquilegia flabelata ‘Cameo Red White’ což je bílo růžová forma a a Aquilegia flabelata ‘Cameo Blue White’ forma bílo modrá. Obě jsou běžně k získání v našich zahradnictvích.

Aquilegia flabelata ‘Cameo Red White’, je drobný kultivar, v květu dorůstající pouze do 10 cm výšky. Přesto, že je druh drobný vzrůstem, jeho květy jsou v poměru k rostlině velké, v průměru dosahují až 3 cm. Objevují se v měsíci červnu . Díky své velikosti má x Cameo široké uplatnění v zahradě. Hodí se do skalek, na okrajové části trvalkových záhonů, do koryt a větších mís.

Orlíčky se poměrně snadno množí samovýsevem. Během jedné sezony je Aquilegia schopná zamořit Vám celou zahradu malými rostinkami. Proto doporučuji rostliny po odkvětu sestřihnout a případný výsev učinit řízeným způsobem. I přes tuto vlastnost jsou orlíčky po dlouhá léta oblíbenými trvalkami našich zahrad a patří k trvalkové klasice.

©paletegarden2013