Androsace sempervivoides

 

Pochybky díky svému bochánkovitému růstu a drobným květům v barvě růžové nebo bílé, působí na stanovišti velmi něžně. Květy se objevují v jarních měsících, na stoncích vysokých od 5 do 10 cm v závislosti na druhu. Rod Androsace je původem z Himálají, kde roste v nadmořských výškách od 2700 do 4000 metrů.

Androsace sempervivoides má typický růst s dlouhým nadzemními oddenky, na jejichž koncích vyrůstají nové, dceřiné růžice, kterým se rozmnožuje. Růžice při sebemenším doteku se zemí velmi snadno zakořeňují a tím tak vytváří v okolí mateční rostliny velmi hustý polštář. Stanoviště na skalce volíme s odklonem od slunce nikoli zastíněné. Půda by měla být drenážovaná, jako ochrana před přemokřením, ale ne vysychavá. Pochybky mají rády vlhčí stanoviště. Toho lze dosáhnout vytvoření malého políčka z kamenů, kde se udrží vlhčí půda. Druh je citlivější na vyšší teploty. V období letního horka nastává období klidu.

Díky nadmořským výškám ve kterých pochybky rostou na svých lokalitách, mají rádi chladnější místo v zahradě. Proto volíme polostinné stanoviště, chráněné před nejpalčivějším poledním sluncem. Ideální je umístnění v mírně svažitém terénu, odkud dobře odtéká přebytečná voda.

©paletegarden2013

Androsace sempervivoides naleznete v naší nabídce skalniček.