Ajuga geneviensis

 

Ajuga je známý rod, který se používá převážně na polostinná a stinná místa v zahradě. Pro svůj růst vyžaduje dostatek místa. Podzemními oddenky se poměrně rychle rozšiřuje do svého okolí. Ajugy nalezneme téměř v celé Evropě až po asijskou část. Rostou na loukách, mezích, stráních, okrajích lesů, od nížin a středních poloh, až po pásmo hor. Vytváří přízemní růžice tvořené z měkkých, jemně pýřitých listů v délce do 10 cm. Ajuga geneviensis má výrazně modré květy, které vykvétají v letním období na vrcholovém klasu, dlouhém až 15 cm.

 

Ajuga je přízemní rostlina, která při dostatku místa vytvoří husté porosty, které jsou v období květu velmi nápadné. Nutná je však kontrola, aby se nadměrně nerozrůstala. Do volného záhonu je možné zasadit ji ve větší nádobě, která tak zabrání rozrůstání podzemních oddenků.

Na stanoviště není zběhovec náročný, vyhovuje jí zahradní půda polostinné nebo stinné stanoviště, vlhčí půda. Druh je velice variabilní, květy jsou nejčastěji modré, občas se objeví i květy růžové nebo bílé. I přes svůj expanzivní růst je stále oblíbenou skalničkou.

©paletegarden2013