Aethionema – sivutka

 

Jsou rostliny, které zasadíte a oni poslušně rostou a kvetou. Pak je skupina rostlinek, které si žijí takovým svým životem. Jsou Vám vděčné, když je zasadíte na to správné místečko, ale pak chtějí být bez Vaší pozornosti, což jim vyhovuje. Na a konečně jsou takzvané cestovatelky. Většinou to bývají dvouletky, které postupem času přecestují Vaší zahradou z jednoho konce na druhý. Nechtějí okopávat, nijak zvlášť zalévat, ani speciální stanoviště, protože to správné, to si jednoduše najdou sami. Mezi takové rostlinky patří krásná miniaturka, která mě provází už přes dvacet let, AETHIONEMA SAXATILEsivutka, u nás také rod známý jako penízek. Tato Aethionema je nízká, maximálně do 10 cm vysoká, sukulentní rostlinka, připomínající malé křovíčko s drobnými růžovými kvítky.

Aetionema saxatile roste v subalpinském pásmu sahajícím od Alžíru severovýchodního Španělska, Itálie, Sardinie až po Rumunsko, západní část Bulharska a Albánii Vyhledává slunečná svahy vápencových suťovišť, sklaní štěrbiny a skalnaté stráně . Květy se objevují od dubna téměř po celé léto.

Na umístnění ve skalce není Aethionema náročná. Je to ideální rostlinka na velice suchá a na živiny chudá místa, nepohrdne však ani kvalitní výživnou kompostovkou. Jak bylo řečeno na začátku tohoto článku, je to dvouletá rostlina, která ráda cestuje. Po vysazení kvete druhým rokem, množí se spolehlivě samovýsevem. Naštěstí není příliš agresivní, takže nikdy nebude na skalce obtěžovat svými hustými porosty. Semena která ještě tentýž rok vyklíčí, se nejčastěji ve štěrbinkách mezi kameny, takže zaplní místa, kde je obtížné nějaké rostlinky vysazovat a její přítomnost ve skalce je příjemným zpestřením každé skalky. Jakmile ji jednou zasadíte, z její přítomnosti se můžete už jen těšit. Nevyžaduje zimní kryt ani speciální zacházení. Prostě tuto krásnou drobnou skalničku mohu všem jen doporučit.

 ©paletegarden2013

Synonyma:

Thlaspi saxatile,  Aethionema banaticum