Achillea – žebříček

 

Skalnička původem z Balkánu u nás pojemnovaná žebříček s latinským jménem Achillea ageratifolia. Žebříčky jsou známy spíše jako klasické, vysoké trvalky, vhodné pro slunečné partie trvalkových záhonů. S výškou až 150 cm se řadí mezi nejvyšší druhy řadí Achillea filipendulina. Náš domácí žebříček Achillea millefolium, známe spíše jako úporný plevel a svou výškou do 30 cm patří mezi středně vysoké druhy.

Ve skupině s výškou 10 – 15 cm, je i již zmíněný druh Achillea ageratifolia. Jedná se o nenáročnou rostlinu vhodnou pro skalky na slunečném stanovišti a s chudou kamenitou půdou. O nízkých nárocích této atraktivně olistěné skaličky jsem se přesvědčila na jaře letošního roku. Po náročné zimě, kdy se díky nadměrnému mokru do skalek nastěhovali různí hlodavci a doslova ohlodali co se dalo, jsem našla na skalce jen milimetrové pahýlky trčící ze záhonu. Celý trs vůbec nevypadal na to, že by se mohl probudit k životu, ovšem vykopat jej bylo nad mé síly. Rozhodla jsem se tedy dát žebříčku ještě šanci předvést, jak moc se mu chce na skalce zůstat. A trpělivost se skutečně vyplatila, protože do měsíce se začala rostlina probouzet k životu a strkat první stříbřité listy.

Díky svým stříbřitým listům a téměř dokonalému, polokulovitém tvaru, který v trsu vytváří, je na skalce nepřehlédnutelnou a atraktivně vypadající skalničkou. Zdobné bílé květy se objevují ke konci měsíci května. Pro úspěšné pěstování je nutno zvolit sušší slunečné stanoviště. Zálivka by měla být mírná, rostlina má ráda spíše sucho než přemokření. Pro zdárné přezimování není nutná speciální ochrana, za podmínky že místo bude dobře drenážované a půda štěrkovitá.

©paletegarden2013