Tigridia pavonia

 

Podzim je obdobím, kdy zahradu připravujeme na zimní odpočinek. Zakrýváme tabulkami skla citlivější skalničky, choulostivé rostlinky ukládáme do studených pařenišť a uskladňujeme cibuloviny, které se během vegetace pěstují buďto volně na záhoně nebo ve velkých zahradních nádobách. Mezi takové cibuloviny se řadí i Tigridia pavonia , nádherná cibulovina pocházející z Jižní Ameriky.

Jméno této rostliny je odvozeno z latinského slova tigris , což by se dalo volně přeložit jako tygrovitý. Jméno už samo napovídá o tygrované vzoru který má rostlina na části svých květů.

Tigridia vyžaduje kvalitní zahradní půdu a slunečnou polohu. Cibule sázíme od poloviny dubna do hloubky 7 – 10 cm, ve vzdálenosti od sebe 10 cm. V době rašení vyžadují vydatnou zálivku a pravidelné přihnojení, pro vydatné kvetení. Hnojení je důležité – rostliny kvetou dlouho dobu celého léta, což cibule vysiluje. Od poloviny srpna zálivku omezujeme , v září až do počátku října cibule vyjmeme ze země , listy odstraníme a cibule necháme vyschnout při teplotě 17 °C. Poté je uskladníme zahrnuté rašelinou nebo pilinami v místnosti s teplotou okolo 2°C.

V případě, že tygrinie sázíme na volný záhon, nikdy nesmí přijít na místo, kde byly v předcházejícím roce zasazeny cibulové kosatce. Také lze cibule předpěstovat ve velkých květináčích, ty sázíme v březnu a v květnu přesazujeme na volný záhon nebo umístíme i s nádobou venku. Předpěstováním dosáhneme dřívějšího kvetení. Tigridia je rozhodně cibulovina která stojí za trochu té péče. Odměnou jsou nám velmi elegantní rostliny s velkými atraktivními květy.

©paletegarden2013