Ornithogalum dubium

 

I když tento druh snědku se neřadí mezi klasické, venku zimující cibuloviny, rozhodně stojí za to se o něm zmínit. Ornithogalum dubium se řadí do čeledi Hyacinthaceae . Rod sám obsahuje asi 80 druhů. Pochází z oblastí Jižní Afriky. Tento snědek je rostlinou pro pěstování v nádobách, stejně tak jako Eucoumis, které se na zimu ukládají do chladné místnosti. Ideální je slunečná poloha, nikoliv celodenní úpal, terakotový, širší květináč s odtokovým otvorem.

Cibule může během jednoho roku nabýt o 15 cm svého objemu, proto širší květináč, pro dostatek místa na kořeny a samotnou cibuli. Rostlina sama je vysoká do 25 cm. Na dno vytvoříme vyšší drenážní vrstvu, rostlina nesnáší přemokření. Rostlinu zaléváme v jarním období při násadě listů a poupat vydatně, zhruba tak do poloviny měsíce srpna. Pak zálivku postupně omezujeme a koncem září až do poloviny října omezíme zcela. Na zimu ukládáme do chladné místnosti okolo 10°C zcela na sucho. Na jaře první zálivku provádíme při narašení prvních lístků. Pokud zalijete cibulku dříve, než se listy objeví, může dojít u uhnití cibule. Období klidu nejčastěji v létě) je nutno dodržovat.

Cibule můžeme také zasadit do volné půdy a na podzim vykopat a uskladnit na sucho v chladu. Při podzimním vyndávání může dojít k poranění cibule a její ztrátě. Vhodné je zasadit cibuli do velkého květináče a ten zahrnout do záhonu.

PROČ V ZÁHONU PĚSTOVANÝ SNĚDEK NEKVETE

Některé cibuloviny nemají rády, když se s nimi příliš manipuluje a po přesazení tvoří květy třeba až po třech letech. To je případ i tohoto snědku. Cibule po zasazení nejdříve tvoří kořeny a zvětšuje svůj objem a až po delší době začne tvořit květy. Jestliže je každoročně vyndávána a opět sázena, pak dochází k tomu že květy během sezony nevytvoří. Proto je ideální zasadit cibuli do většího květináče ve kterém bude trvale a ten zahrnovat do půdy.

 Bohužel tyto nádherné snědky jsou dodávány přímo ze specializovaných rychlepěstíren, kde mají ideální podmínky. Umělými hnojivy jsou přinuceny k rychlému růstu a kvetení. Při správném pěstování cibule vydrží několik let, ale často při  změně podmínek  po odkvětu celá rostlina zaniká.

A ještě jedno upozornění – bíle kvetoucí, velmi podobné snědky nejsou Ornithogalum dubium ale Ornithogalum arabicum. Nároky na pěstování jsou stejné  jako jako u O. dubium.

 

 ©paletegarden2013

Ornithogalum arabicum