Gladiolus callianthus

 

Gladiolus callianthus je znám spíše jako Acidanthera bicolor nebo také pod lidovým pojemnováním acidentera. Gladiolus, pochází z afrického kontinentu, Etiopie a Madagaskaru. Rostliny tvoří středně velké cibulovité hlízy, až 90 cm dlouhé mečovité listy a velké bílé květy s karmínovým okem, které velmi intenzivně a krásně voní. Acidanthera je atraktivní rostlinou pro trvalkové záhony nebo pro pěstování v okrasných nádobách jako solitérní rostlina. Květy jsou vhodné k řezu, ale díky silné vůni jsou do normálních bytových podmínek nevhodné.

Do volné půdy sázíme hlízy zhruba v polovině dubna, do hloubky 10 cm ve vzdálenosti od sebe 15 – 20 cm , nejlépe v malých skupinách. Půda by měla být lehká, výživná kompostová směs. Stanoviště slunečné, nebo jen lehce zastíněné. Doba kvetení nastává v druhé polovině léta a trvá do podzimu. Aby kvetly dříve, rostliny se předpěstovávají a celou dobu vegetace se nechávají ve větších nádobách.

Při pěstování v nádobě vysazujeme od poloviny března, vždy několik hlíz společně. Nádoba by měla být větší, záleží na počtu vysazovaných hlízek. Já jsem vysazovala 10 dospělých hlíz do nádoby o průměru 70 cm . Půda by měla být písčitá. Nádobu umístíme na vzdušnou verandu a po jarních mrazících přesuneme ven na místo. Doporučuji umístnění poblíž pěšinky, terasy, vstupu do domu nebo na schodiště. Pokaždé když projdete okolo kvetoucí rostliny rozvine se její podmanivá vůně. pro velkou násadu květů doporučuji jednou za 14 dnů přihnojit.

Rostlina není mrazuvzdorná, proto se na podzim hlízy vyndávají z půdy. Při vyndávání dávejte pozor, protože hlízy vytváří tak jako gladioly dceřiné cibulky, kterými se množí. Hlízy jsou citlivé na chlad a musí se uchovávat při teplotě v rozmezí 15 – 18°C. Když bude teplota nižší, hlízy by na jaře nemusely vyrašit. Nové hlízky, které se vytvoří během vegetace můžete v dubnu vysázet do řádků vzdálených od sebe 15 . Půda by měla být lehká a výživná. Vyndáváme je na podzim společně s dospělými rostlinami. Takto si můžete dopěstovat velké květuschopné rostliny, i když není vyjímkou, že i malé hlízky slabě nakvétají již v prvním roce po vysazení.

Jméno Gladiolus pochází z latinského gladiolus. Je tak pojmenována nejen tato rostlina, ale i stovky dalších, které patří do stejného rodu. Mečík první popsal, Plinius starší, žijící začátkem našeho letopočtu. Jméno tohoto rodu rostlin vzniklo pravděpodobně díky tvaru listů, připomínajících meče gladiátorů . Květy gladiolů byly symboly vítězství. Jméno callianthus doplňuje druhový název , pochází z řeckého kalos, což znamená krásný. Určitě není těžké pochopit, proč bylo zvoleno právě toto druhové jméno, když vidíte krásu květů a cítíte jejich jemnou parfémovou vůni.

©paletegarden2013