Galanthus – sněženka

 

Název rodu Galanthus je odvozen z řeckého Gala = mléko a anthus = květ . Volně přeloženo, mléčný květ. Rod obsahuje okolo 14 druhů s několika varietami a poddruhy. Mimo to existuje mnoho kultivarů. Sněženky mají cibulky o velikosti lískového oříšku, které většinou nejsou obaleny ochranou šupinou. Listy jsou čárkovité a jednotlivé druhy se dají rozeznat podle barevného odstínu listů. Hlavní období kvetení je konec zimy a časné jaro.

 Od poloviny dubna začínají listy pozvolna žloutnout a začátkem června nejsou již téměř vidět. Stonek s plody uvadá dříve. V době, kdy se stvol položí na půdu, plody pukají. Mravenci milují masité semeníky, které požírají a díky tomu roznáší semena. I toto je způsob jak se může sněženka rozmnožovat.Rod je rozšířený v jihovýchodní Evropě, Malé Asii a na Kavkaze. Některé druhy se pak vyskytují v Itálii a přímořských Alpách. Ve střední Evropě roste Galanhus nivalis.

Galnthus elwesii – vyskytuje se v Malé Asii a na ostrovech v Egejském moři. Má světle zelené vzpřímené listy, široké asi 3 cm a dlouhé až 20 cm. Květy jsou téměř kulovité, s venkovními okvětními lístky dlouhými až 3 cm a širokými 2 cm. Tři vnitřní lístky jsou téměř obdélníkovité a do poloviny zelené. Cibule jsou podlouhle kulovité a mají poměrně tuhou oříškově hnědou ochranou šupinu. Kvete v únoru, zhruba dva týdny před G. nivlais.

 Galanthus nivalis – Roste ve střední Evropě planě i na mnohých místech v Čechách. Nejčastěji na okraji křovin a lesů, zřídka pak na otevřených plochách. Vyžaduje vlhkou humózní půdu na vápenitém podkladě. Listy jsou modrozelené, dlouhé až 20 cm, široké do 1 cm, na vrcholu rýhované. Květy se objevují v březnu. Rostliny vytváří větší skupiny. Existuje mnoho poddruhů a několik vzácných kultivarů.

 Galanthus plicatus – Druh pochází z Krymu. Cibule jsou velikosti vlašského ořechu. Listy jsou světle zelené, dlouhé až 30 cm široké až 3 cm, s podélnou rýhou a dvěma záhyby po obou stranách. Kvete v březnu.

 Sněženky jsou velmi oblíbené zahradní rostliny. Na jednom stanovišti vydrží mnoho let, při ideálních podmínkách se rozmnožují semeny. Druh Galanthus elwesii vyžaduje slunečné stanoviště. V letním období sucho aby cibule dobře vyzrály. Dalším druhům se daří v polostínu až ve stínu. Cibulky se vysazují koncem léta nebo začátkem podzimu. Později vysazené cibule nestačí vytvořit dostatečně silné kořeny a může se stát, že přes zimu cibulky uhnijí. Sázíme do hloubky 6 – 10 cm do mírně alkalické půdy. Nejvhodnější je sesadit několik cibulek dohromady , tak květy sněženek nejlépe vyniknou.

©paletegarden2013