Eucomis bicolor

 

Eucomis bicolor je velice dekorativní, a snadno pěstovatelná rostlina – cibulovina s atraktivními květy a typickým chocholem listů na vrcholu květního stvolu. Proto se ji také lidově říká chocholatice. Přicestovala k nám až z daleké Afriky, kde roste ve velkých koloniích . Můžeme jej pěstovat jako hrnkovou rostlinu, nebo volně na záhonu. Při pěstování v nádobě, cibuli sázíme v měsíci únoru, do volného záhonu pak v polovině dubna, do hloubky 15 cm, aby se nám rostlina v období květu nevyvrátila. Přes léto vyžaduje vydatnou zálivku a v době kdy začne nasazovat na květ pravidelné přihnojení. Po odkvětu by se měla zálivka začít omezovat a na podzim (v říjnu) po vyjmutí cibulí ze země, by měla být chocholatice udržována zcela v suchu (a temnu). A naopak koncem zimy (v únoru) je třeba opětovně vysazené cibule začít opatrně zalévat a po vyrašení zálivku postupně zvyšovat.

Do volného záhonu umístíme Eucomis na polostinné stanoviště s propustnou půdu, dobře zásobenou živinami. Při pěstování v nádobě na dno vytvoříme dobrou drenáž a umístníme opět do mírného polostínu, ideální je podvečerní slunce. Přezimování venku je možné jen ve velmi dobrých podmínkách, kdy zajistíme velkou přikrývku proti zmrznutí. Proto je jistější rostliny na zimu vyjmout a uskladnit v chladné místnosti.

Eucomis autumnalis je drobnější a jeho květy jsou bílé.

Ecomis bicolor se množí oddělováním postranních cibulek při přesazování. Z malých cibulek kvete za 2-3 roky. Pokud necháte nové cibulky u mateční rostliny, během několika let vznikne bohatý trs kvetoucích cibulí. Množení semeny je zdlouhavé, semena sice dobře klíčí ale první květy se objevují až po 4 letech od výsevu. Mohu z vlastní zkušenosti říci, že jsem zkusila výsev, první klíčky se objevily až po třech měsících. Semena pro vyklíčení vyžadují vysokou vzdušnou vlhkost a teplotu okolo 23°C. To se v bytových podmínkách dá jen těžko zajistit.

Ecomisy jsou nádherné a dekorativní cibuloviny, které skutečně nejsou náročné na pěstování. Uričtě si díky atraktvímu vzhledu své místo na zahradě zaslouží.

©paletegarden2013