Cyclamen – brambořík

 

Napsat článek o tom, jak správně pěstovat mrazuvzdorné bramboříky není právě jednoduchou a jednotnou záležitostí. Nelze paušalizovat všechny druhy, protože nároky a podmínky se liší druh od druhu. Než začneme probírat jednotlivé druhy těchto krásných odolných hlíznatých rostlin, je třeba podívat se na podmínky ve kterých jednotlivé druhy rostou. Jak už jsem několikrát zmiňovala získání informací o místech původu a podmínkách nám hodně usnadní pěstování v kultivaci.

Ač jsou bramboříky tolerantní k různým půdním typům, většinou dávají přednost mírně zásadité půdě.

Oblastmi výskytu jsou hlavně zalesněná pohoří oblastí Středozemního moře. Některé hlízy rostou na povrchu, jiné nalézáme v hloubce do 10 cm, nejčastěji na hrubém kamenitém podloží v kypré listovce. už je Vám určitě jasné, jak moc důležité je vědět, jaký druh bramboříku vlastně na zahradě máte zasazený. Při nejasném určení druhu se může stát, že ve štěrku bude v pěstovat druh, který vyžaduje vysokou hrabanku. Vždy je velmi důležité při pěstování bramboříků na zahradě zajisti velmi dobrý odtok vody, jinak by mohlo dojít k zahnívání hlíz. Bramboříky velmi se často vyskytují v porostech stromů a keřů, které nejen poskytují úkryt před nepříznivými větry, ale přispívají i k odstranění nadměrného množství vlhkosti. Všechny druhy ocení zapracování hrubého stěrku a úlomků opuky do půdy, kromě lesních druhů (C. purpurascens, C. repandum, C. creticum) které vyžadují hrabanku nebo hrubý kompost. Ostatní druhy, jako jsou C. graecum, které v přírodě rostou buď ve skalnatých oblastech nebo v křoví, nebo izolovaně mezi jehličnatými stromy, dobře rostou ve spadaném jehličí. Zahradním bramboříkům vyhovují teplá, lehce zastíněná místa s vyšší vzdušnou vlhkostí. Horká , osluněná a suchá místa na zahradě se pro pěstování bramboříků nehodí. Ideální je vysadit hlízky pod keře do blízkosti jehličnanů, za vyšší kameny, které jim poskytnou ochranu před sluncem a nadměrným vysycháním.

Většina druhů bramboříků by měla být zasazena s vyčnívající horní částí hlízy nad povrchem, nebo těsně pod povrchem půdy. Pro druhy kvetoucí na podzim, je vhodnější pro sázení jaro, na jaře kvetoucí druhy nejlépe sázíme v pozdním létě nebo na začátku podzimu. Méně odolné druhy sázíme do větší hloubky, mezi 7,5 cm – 15 cm, v závislosti na druhu a velikosti hlíz. Při ošetřování záhonu během roku musíme dát pozor na poškození kořínků, které často vylézají až na povrch půdy. Samotné hlízy sázíme v době kdy jsou bez listů. Vždy je nutno zkontrolovat, zda nejsou hlízy přeschlé . Rostliny které jsou v kontejnerech můžeme sázet i během vegetace.

 Zimuvzdornost jednotlivých druhů

Pořadí druhů je v pořadí vhodnosti pro pěstování venku:

1. Cyclamen hederifolium

2. Cyclamen purpurascens, coum a repandum

3. Cyclamen cilicium, pseudibericum, trochopteranthum, mirabile a         parviflorum

4. Cyclamen cyprium, graecum, creticum a intaminatum

5. Cyclamen libanoticum

  •  Cyclamen parviflorum mohou být zařazeny vedle C. purpurascens, coum a repandum z hlediska vytrvalosti, jako odolné druhy, i když ve volné přírodě přežívají velmi nízké teploty pod sněhovou pokrývkou. Nejsou tak vystaveny těžkým mrazům bez sněhové ochrany. Proto v našich podmínkách v případě holomrazů je nutná přikrývka.

C. parviflorum často roste v tajícím sněhu ale je velmi netolerantní ke stojaté vodě.

  • Cyclamen graecum byl dlouho považován za druh nevhodný pro pěstování venku. Nicméně se ukázalo, že je odolný vůči mrazu, než se předpokládalo, za předpokladu, že hlízy budou hlouběji pod povrchem.

 Jednotlivé druhy podle doby kvetení

©paletegarden2013