Camassia – ladoník

 

Letos nám v trvalkovém záhoně poprvé od zasazení ( 3 roky) vykvetl ladoník, celým jménem Camassia leichtlinii spp. leichtlinii. Tato poměrně vysoká severoamerická cibulovina je v době květu díky množství něžných, namodralých kvítků nepřehlédnutelná.

 Rostlina dorůstá výšky až 90 cm. Její protáhlé cibule se zavrtávají hluboko do země a je poměrně těžké je vyjmout ven. Protože rostlina po přesazení kvetla až po třech letech, usuzuji, že nemá ráda přesazování a teprve když cibule dosáhnou patřičné hloubky a prokoření, objeví se první květenství. Květy se otevírají postupně směrem vzhůru. Díky tomu je doba kvetení poměrně dlouhá.

Indiáni cibuli této rostliny používali k jídlu. Její jméno je vlastně latinský tvar indiánských výrazů „Camass a „Quamash“.

Camassia patří do čeledi Liliaceae, má podlouhlé nebo vejcovité různě veliké cibule, čárkovité listy a bohatá květenství připomínající Eremurus. Rostliny dosahují různých výšek , v rozsahu od 40 do 100 cm, barva květů přechází od bílé, přes namodralou, tmavě modrou, lila až purpurově fialovou. Rod zahrnuje 5 druhů z toho 4 nejvýznamnější pochází z chladnějších částí Severní Ameriky.

 Ve své domovině rostou kamasie hlavně na vlhkých loukách. Proto cibule v našich podmínkách sázíme na slunečné, ale vlhčí místo. V jarním období zaléváme více než během roku. Ideální je umístnění v kombinovaném trvalkovém záhoně ve stylu Cottage garden, kde si rostliny vzájemně vytváří svými listy stín a půda se tak udržuje vlhčí než je na běžných záhonech s řidším osázením.

Koncem léta cibule vyžadují sucho aby dobře vyzrály a v zimně ochranu před přemokřením. Cibule můžeme vysázet do těsné blízkosti bergeníí. Na jaře, když kamasie raší, ostříhám bergenii velké listy a umožním tak rašícím cibulím nachytat co nejvíce slunečních paprsků. Po odkvětu už nechám bergenie volně růst a ty díky velkým listům vytvoří přirozenou ochranu pro odpočívající cibule v zemi. Zároveň je tím i vyřešena zimní ochrana před nežádoucím mokrem.

 Camassia je krásná a elegantní rostlina, škoda jen, že se na našich zahrádkách neobjevuje příliš často.