Allium -česnek

 

Rod Allium – česnek zahrnuje asi 280 druhů, které rostou v Evropě, Severní Africe, Asii a severní Americe. Jako okrasné rostliny se pěstuje asi 80 druhů. Rostliny mají různě veliké cibule různých tvarů s ochrannými pevnými slupkami. Některé druhy, například Allium moly, Allium ursinum, Allium victorialis snášejí polostín a jsou vhodné na místa, kde se mohou volně rozrůstat. Zbylé druhy vyžadují hodně slunce a daří se jim téměř v každé dobře propustné půdě. Vysazují se do skalek nebo trvalkových záhonů, mezi trávy, nebo půdopokryvné druhy.

 

 Česnek  se rozmnožuje převážně dceřinými cibulkami. Sebraná semena lze také vyset do řádků. Po 1 -3 letech dosahují vysetá semena dospělosti a lze je volně vysazovat na záhony. Dceřiné cibulky se většinou vytváří ve větším množství. Odebíráme je pouze u dospělých cibulí.

Jedinou nevýhodou česneků je, že jejich listy po odkvětu zežloutnou a než rostlina zatáhne, nepůsobí na záhoně příliš hezky. Nikdy však tyto listy nestříháme, rostlina potřebuje, aby postupně samy zaschly. Proto nejlepším řešením je zbytky odkvetlých česneků svázat do malých uzlíků, přiklopit je kamínkem a nechat na záhoně.

 Okrasné česneky jsou cibuloviny použitelné pro skalky, hlavně nízké druhy. Vyšší druhy a kultivary s bohatým a vysokým květenstvím jsou ideálními rostlinami pro trvalkové záhony a kombinované výsadby Cottage garden. Cibule sázíme minimálně v počtu pěti kusů, aby na záhoně vynikly.

©paletegarden2013