Prometheum

 

Rod Prometheum je malá, zřetelná, monofyletická ( přirozená) skupina 8 druhů, mající společný původ. Skupina se vyvinula z rodu Sedum, podrodu Gormania v iránsko – turecké oblasti. Některé druhy jsou blízce příbuzné rodu Rosularia, od kterého se odlišují absencí vyvinutého kaudexu, květenstvím ve tvaru vrcholíku místo laty, méně spojenými petály. Sedm taxonů je evidováno z oblastí Turecka, přičemž tři druhy jsou endemické v Anatolii – Prometheum chrysanthum, Prometheum muratdaghense a Prometheum sempertinicum. Zbývající čtyři druhy jsou distribuovány též na Kavkaze v Iránu a Iráku – jmenovitě: Prometheum aizoon, Prometheum pilosum, Prometheum rechingeri a Prometheum sempervivoides . No a konečně Prometheum tymphaeum, které je evropským druhem, roste v nadmořských výškách 2000 metrů řeckého pohoří.

Protože se jedná o vysokohorské rostliny, může některým druhům naše teplé klima činit problémy. Jednak je to horké suché léto a problémové je rovněž deštivé počasí pozdního podzimu a časného jara. Protože prometea rostou v místech, s rychlým odtokem vody a vyšší vzdušnou vlhkostí, musíme počítat s vytvořením alespoň trochu podobných podmínek při vysazování do zahrady.

Nejvhodnějším místem při pěstování je svislá štěrbina mezi kameny, kde je zajištěn rychlý odtok vody. Tím zabráníme zadržování vody v růžicích a přemokření kořenů. Ideální je místo s raním nebo odpoledním sluncem, vhodné je i vysazení do míst se stínem putovním. Některé druhy sice zvládnou i slunečné stanoviště, ale na přímém slunci zbytečně vysychají a mnohem pomaleji rostou. Jednotlivé rozety jsou pak nadměrnému odpařování vody z listů hustě staženy ke svému středu a zaniká tak jejich přirozený tvar i zbarvení.

Slunečné místo vyhovuje druhům kterými jsou například Prometheum sempervivoides a Prometheum pilosum. Tyto dva druhy, společně s Prometheum aizoon jsou u nás asi nejznámější a nejčastěji pěstované. Všechny tři druhy jsou pro pěstování bezproblémové. Jediné co je nutno zajistit u P. sempervivoides, je kryt tabulkou skla nebo přenesením misky na kryté místo. Listy rozet jsou hustě pokryty jemnými chloupky a trvalé zamokření jejich povrchu může zapříčinit zahnívání růžice až úhyn celé rostliny. Zbylé druhy, společně s rosulariemi pěstuji na místě, kam zasahuje pouze dopolední slunce a po zbytek dne je stín.

Prometea jsou zajímavými a při vytvoření správných podmínek dlouholetými skalničkami. Určitě si zaslouží naší pozornost své místo v zahradě.

Různé druhy Prometheum najdete v naší nabídce skalniček