Delosperma nubigea

 

Výrazně žlutá parádnice hornatých oblastí jižní Afriky se jmenuje Delosperma nubigea.  Pokud bychom hledali uplatnění pro rčení “ méně znamená více“ tak je to právě v případě delosperem – kosmatců. Delospermy potřebují velice dobrou drenáž, štěrkovité podloží a chudou vápnitou půdu. Čím méně výživy jim dáme, tím více nám pokvetou. V obráceném případě se dočkáme nadměrného růstu a velice malého počtu květů. Bez drenáže, při zimním mokru by rostliny zahnívaly, proto je na zimu ani nezakrýváme. Pokud vyžadují zimní ochranu, vytvoříme kryt z tabulky skla nebo rámu s mléčnou folií. V případě pěstování v přenosné nádobě, umístíme rostlinu na chráněném místě venku.

 Delospermy jsou velmi působivé sukulentní rostliny, které jsou schopny přezimovat v našich podmínkách, což samozřejmě neplatí u všech druhů.  Delosperma nubigea se řadí mezi odolné kosmatce pěstované na našich zahradách. Je bohatě kvetoucím druhem, s velkými, zářivě žlutými květy, které se objevují od počátku do pozdního léta. Nubigea se řadí mezi rychle rostoucí , které v krátké době vytvoří kompaktní porost svěže zelených sukulentních listů na až 50 cm dlouhých , sukulentních stoncích. Ty při doteku s povrchem snadno zakořeňují a tvoří velmi hustou, až kobercovou spleť kořenů, takže rostliny jsou schopny vytvořit porost nejen na půdě, ale i na povrchu kamenů.

Delosperma nubigea je druhem vhodným do truhlíků, okrasných nádob nebo na suché zídky a zvýšené okraje skalek , vytváří velice efektní, výrazně zelené, husté převisy. Stanoviště vyžaduje na plném slunci, ideální je celodenní úpal. Kromě mokré zimy, kdy může zahnívat, dobře zvládá přezimování na volném záhonu bez speciální ochrany.

©paletegarden2012