Delosperma

 

Delospermakosmatec. Sukulentní rostliny původem z jižníAfriky a jejich nápadné květy z nich činí atraktivní rostliny pro skalky. Delospermy jsou trvalky a mohou vytvářet keříčky, být převislé nebo přisedlé zemi.

Květy rozkvétají po jednom nebo ve shlucích v barvách od bílé, krémovou, žlutou, pomerančovou v různých odstínech růžové až po karmínovou. Stejně proměnlivá jako barevnost je i jejich velikost květů. Některé mohou dosáhnout velikosti až 4 cm (Delosperma sutherlandii ). Doba kvetení je rozdílná podle jednotlivých druhů. První květy se objevují v měsíci květnu, druhy kvetoucí během léta vydrží otevírat své květy až do až do zámrazu ( Delosperma cooperi). Ve slunečných dnech se květy otevírají v poledne a na večer se opět zavírají, pokud je zataženo, květy zůstávají zavřeny.

Delospermy jsou velmi přizpůsobivé a díky svým vysoce sukulentním listům jsou schopny přežít v extrémních podmínkách vysokých teplot a sucha. Některé druhy mají silné, dužnaté kořeny, prodírající se do hloubky mezi štěrbinami ve skále, jiné mají kořeny pouze mělce pod povrchem. Silné provazovité kořeny mají druhy rostoucí nečastěji v oblastech častých požárů a umožňujírostlinám toto období přežít (Delosperma nubigea , Delosperma congesta, Delosperma alpina). Tyto druhy dobře přezimují v našich podmínkách, jestliže je vysadíme na vyšší místo ve skalce a umožníme tak kořenům prodírat se až do nejspodnější drenážní vrstvy.

 

Delospermy nemohou konkurovat travinám, dalším bylinám a rostlinám proto je jejich výskyt omezen na skalnaté lokality, kde konkurence dalších rostlinných druhů je mnohem menší. Tyto lokality jsou s mělkou, chudou půdou, nebo se skalními štěrbinami, kde se velmi často teploty pohybují příliš vysoko a pro život jinýchrostlinných druhů jsou nevhodné. Některé druhy rostou v nižších oblastech na stinných místech. Ty jen těžko překonávají naše zimní teplotní podmínky jsou vhodné pro chráněné přezimování. Druhy rostoucí přirozeně ve vyšších nadmořských výškách mohou odolat zimám severní polokoule, aniž by byly chráněny skleníkem.

©paletegarden2012